English | پنج شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳

ضرورت همراهی و همیاری اتحادیه ها و اصناف برای اصلاح شیوه حکمرانی در تعاونی های کشاورزی و روستایی

ضرورت همراهی و همیاری اتحادیه ها و اصناف برای اصلاح شیوه حکمرانی در تعاونی های کشاورزی و روستایی

۱۳۹۷/۰۳/۱۰

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: تنها راه ناگزیر اصلاح اساسی شیوه حکمرانی در تعاونی های کشاورزی و روستایی با همراهی و همیاری خود نظام تعاون روستایی متشکل از اتحادیه ها و اصناف است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل ازروابط عمومی سازمان مرکزی تعاون روستایی، دکتر حسین شیرزاد با علام این مطلب در جلسه ستادی ساماندهی واحد های اعتباری،تصریح کرد: اصلاحات بنیادین در سازمان تعاون روستایی بدون همراهی مدیران سیستم تعاونی، ختم به هرج و مرج و بی سازمانی خواهد شد .

وی با بیان این که هیچ راه دیگری برای حفظ موجودیت سازمان مرکزی تعاون روستایی و اتحادیه های مرکزی و نظارت جز اصلاحات گام به گام نمی شناسم،گفت که باید کمک کنیم تا شانس وقوع اصلاحات در شبکه افزایش یابد.

شیرزاد خاطرنشان کرد:وضعیت امروزین واحدهای اعتباری یک اتفاق و تصادف نیست بلکه برونداد طبیعی شیوه توام با تسامح و تساهل ما و نتیجه انتخاب های نادرست مدیریتی مان طی ده سال اخیر است.

وی ادامه داد:هیچ راه جادویی جز محدود کردن بی حساب و کتاب و مطالعه نشده این واحد ها وجود ندارد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به این که یکی از رویکرد های مهم ارزیابی مدیران استانی قطعا شیوه مقابله آنها با این واحدهای اعتباری خواهد بود،اظهار داشت: فساد و ناکارامدی در واحدهای اعتباری محصول سوء مدیریت و سوء برداشت ها از مفاهیم مالیه خرد در نظام تعاونی هاست.

وی یادآور شد:در هنگامه ای که هیچ استاندارد حسابداری و مالی قابل قبولی نداریم؛نهاد نظارتی تعریف نکردیم؛ پروتکل های بانکی یا صندوق داری نداریم؛ مفاهیم بانکداری را نمی فهمیم و اصولا کفایت و دانایی و دانش لازم را در حوزه های مالی، حسابداری و پولی نداریم؛ مداخله گری غیرمجاز در بازار های پولی در قالب واسطه گری های وجوه و اعتبارات، یک اشتباه فاجعه بار است و باید سریعا رشد این واحد ها متوقف گردند و از عضویت اعضای غیر عضو شبکه تعاونی ها و مصارفی غیر از مصارف بخش کشاورزی جلوگیری شود.

شیرزاد تاکید کرد:نباید بگذاریم عده قلیلی سودجو و صاحب نفوذ جیب های خود را با اموال و سپرده های کشاورزان زحمت کش پر کنند و در نهایت با به خطر انداختن آبروی هفتاد ساله سازمان مرکزی تعاون روستایی و وزارت جهاد کشاورزی دچار بحران های حاد اجتماعی شویم.

وی تاکید کرد: با هر مدیری که در این معرکه مفسده آمیز معاضد، مباشر یا آمر به این منکر باشد قطعا متخلف بوده و سریعا برخورد خواهد شد.

طراحی سایت توسط فراکارانت