English | پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳

طرح‌های حفاظت از منابع آب‌وخاک در استان سمنان اجرایی می شود

با اجرای پروژه آبخیزداری

طرح‌های حفاظت از منابع آب‌وخاک در استان سمنان اجرایی می شود

رئیس اداره کنترل سیلاب و آبخوان‌داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: طرح‌های حفاظت از منابع آب‌وخاک در راستای عملیاتی شدن پروژه آبخیزداری در استان سمنان اجرایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان  سمنان، محمدرضا رجبی پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از پروژه‌های آبخیزداری در حوزه کروس اظهار داشت: طرح‌های آبخیزداری باهدف حفاظت از منابع آب‌وخاک در استان سمنان اجرایی می‌شود و عملیاتی که در این طرح انجام می‌شود مربوط به عملیات بیولوژیک، بیو مکانیک و مکانیزه است.

وی با بیان اینکه ۳ عملیات مهم برای حفاظت از آب‌وخاک انجام می‌شود افزود: در این طرح باید خاک را در ابتدای محل سکونت خود نگهداریم و بهترین حالتی که خاک در آن محافظت می‌شود نگهداری آن در ابتدای حوزه است.

با تأکید بر لزوم وجود پوشش گیاهی در منطقه موردنظر بیان کرد: پوشش گیاهی یعنی از ابتدای سرشاخه حوزه عملیات بذرپاشی، حفاظت دام و مرتع و همچنین ایجاد تعادل بین این دو انجام شود.

 رئیس اداره کنترل سیلاب و آبخوان‌داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به میزان تغییرات شرایط آب و هوایی در استان سمنان خاطرنشان کرد: شرایط آب و هوایی در یک سال گذشته تغییرات زیادی داشته است و میزان بارندگی نسبت به سال گذشته بالغ‌بر ۹۰ درصد کاهش‌یافته است.

وی با تأکید بر اینکه عملیات بیولوژیکی با توجه به شرایط اقلیمی در استان سمنان نتیجه مطلوب را حاصل نکرده است تصریح کرد: مدت بارندگی و میزان آن ۲۳۰ میلی‌متر بوده است که اکنون به ۱۸۰ میلی‌متر رسیده است.

رجبی با بیان اینکه عملیات آبخیزداری در چند مرحله انجام می‌شود اضافه کرد: در عملیات بیو مکانیکی هم عملیات مکانیکی انجام می‌شود و هم عملیات بیولوژیکی که این مهم نقش ویژه‌ای در احیا و تأمین آب برای مناطق روستایی ایفا می‌کند.

وی ابراز داشت: یکی از سیاست‌های این سازمان این است که بیشتر پروژه‌های آبخیزداری به‌صورت مشارکتی با اهالی روستا انجام شود.

رئیس اداره کنترل سیلاب و آبخوان‌داری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با تأکید بر اینکه طرح‌های آبخیزداری با نظرات و پیشنهادات مردم روستا و محل حوزه اجرایی می‌شود اذعان کرد: قبل از اینکه عملیات آبخیزداری در این منطقه انجام شود این روستا خالی از سکنه بود و بزرگ‌ترین مشکل آنان آب بود.

وی با بیان اینکه سیلاب‌هایی که جاری می‌شد مردم این روستا نمی‌توانستند از آن بهره‌وری کنند افزود: اکنون در راستای اجرای طرح حبله رود در این منطقه آب از بند زیرزمینی به این منطقه منتقل می‌شود.

رجبی با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد از حوزه‌های آبخیز ما جزء حاشیه‌های کویر مرکزی می‌شود یادآور شد: این آب و سیلاب‌هایی که از حوزه بارندگی انجام می‌شود را باید با احداث بندهای خاکی و سایر عملیات آبخیزداری مدیریت کنیم به‌گونه‌ای که بتوان بیشترین استفاده از این سیلاب‌ها استفاده کنیم.

وی بیان کرد: با انجام عملیات آبخیزداری روستاهایی که مشکل آب‌دارند احیا می‌شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت