English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

طرح توسعه باغات دیم در ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیب‌دار کشور اجرا می‌شود

طرح توسعه باغات دیم در ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی شیب‌دار کشور اجرا می‌شود

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور برای اجرای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار در نظر گرفته شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان، شکرالله حاجی‌وند در جلسه ستاد توسعه باغات اراضی شیب‌دار در کردستان افزود: امسال برای اجرای طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیب‌دار در ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشور برنامه‌ریزی شده و از این میزان سهم استان کردستان ۱۵ هزار هکتار است.
وی تصریح کرد: ۴۶ هزار هکتار از اراضی ۱۱ استان کشور برای اجرای طرح توسعه باغات در حوزه حاشیه آب‌‌های مرزی مد نظر و قرار بر این است که پروژه ارتقای معیشت مرزداران برای استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی اجرا شود.
وی خاطرنشان کرد: در اجرای پروژه ارتقای معیشت مرزداران برای استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی ۱۷ هزار کوله‌‌بر ساماندهی و مورد هدف قرار می‌گیرند.
حاجی‌وند افزود: شرایط معیشت و گذران زندگی کوله‌بران حق این دوستان نیست و ما نمی‌توانیم معجزه کنیم اما می‌توانیم در جهت کاهش و رفع مشکل آنان گام برداریم و باید دولت برای عملیاتی شدن این پروژه از صفر تا ۱۰۰ کمک کند.
وی با اشاره به پتانسیل و موقعیت خوب استان اظهار کرد: در بازدیدهای صورت گرفته از باغات کردستان مشخص شد بعضی باغداران از هر هکتار زمین ۱۸ میلیون فروش محصول دارند.
مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به ایجاد باغداری در مناطق مرزی گفت: تنها راه نجات مردم در منطقه، توسعه کشاورزی به‌خصوص توسعه باغبانی به‌عنوان یک پدافند غیرعامل است و می‌توان در هر یک تا ۲ هکتار باغ آبی و هر ۴ تا ۵ هکتار باغ دیم یک شغل پایدار ایجاد کرد.
وی افزود: در راستای ایجاد پدافند غیرعامل برای پایداری مسائل امنیتی در منطقه همکاری همه دستگاه‌ها لازم است.
این مسوول با بیان اینکه استان کردستان اولویت‌دار اجرای طرح توسعه باغات دیم است، خاطرنشان کرد: طرح توسعه باغات در اراضی شیب‌دار یک طرح اقتصاد مقاومتی است و در صورت تأمین اعتبار صد درصد نهال لازم برای اجرای طرح به ‌صورت یارانه‌ای در اختیار باغداران قرار می‌گیرد.
وی اذعان داشت: اطلاعات بانکی در بخش اراضی دیم اندک است و باید این مسائل بیشتر دنبال شود تا در جهت ارتقاء معیشت مردم قرار گیرد.
حاجی‌وند با اشاره به توانمندسازی بهره‌برداران باغبانی افزود: در بخش صنایع تبدیلی تکمیلی و پروسس کردن محصولات کشاورزی همواره مشکل داریم و باید گروه صنایع قوی‌تر از قبل وارد عمل شود.
وی با اشاره به نامناسب بودن راه دسترسی به روستاهای استان اظهار کرد: استان کردستان از ظرفیت و پتانسیل خوبی برخوردار است و اعتبار لازم جهت چاله‌کنی اراضی و تهیه نهال پیگیری می‌شود که امیدواریم به نتیجه برسد.

طراحی سایت توسط فراکارانت