عزم جزم جهاد کشاورزی دامغان برای افزایش ۱۰۰ درصدی تولید پسته تا چهار سال آینده؛ ۱۰۰ هزار تن پسته تازه هدف‌گذاری شد.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان با اشاره به برنامه‌ریزی برای افزایش تولید پسته از باغات این شهرستان گفت: تولید ۱۰۰ هزار تن پسته تازه در این شهرستان هدف‌گذاری شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، علی‌اصغر امامیون در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان دامغان حمایت‌های مختلفی از باغداران به‌ویژه پسته کاران دارد اظهار داشت: هماهنگی برای جذب تسهیلات مکانیزاسیون از قبیل بهینه‌سازی ۹ باب ترمینال فرآوری پسته، هدایت و راهنمایی بهره‌برداران برای جذب تسهیلات و خرید ۶۶ دستگاه تراکتور و ادوات جمعاً به مبلغ ۹۲ میلیارد و ۸۲۰ میلیون ریال برخی از این اقدامات است.

وی افزود: جذب تسهیلات نگهداری باغات از محل تسهیلات بهین یاب به مبلغ ۲ میلیارد و ۲۲ میلیون ریال و همچنین هماهنگی برای اجرای پروژه‌های آب‌وخاک شامل «آبیاری تحت‌فشار و کم‌فشار، انتقال آب تعاونی‌های تولید بخش کشاورزی، انتقال آب استخر ذخیره آب کشاورزی، تسطیح اساسی جاده بین مزارع، مرمت و بازسازی قنوات و کانال شبکه زیر سد شهرستان» از دیگر اقدامت انجام شده در راستای کمک به بهره‌برداران است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دامغان با اشاره به تدوین برنامه جامع توسعه پسته برای ارتقا بهره‌وری و تولید این محصول در شهرستان افزود: اجرای انجام آزمایشات آب، خاک و گیاه به‌منظور بررسی وضعیت تغذیه بیماری‌ها و آفات و سایر عوامل مؤثر در عملکرد محصول از برنامه شاخص این مدیریت است که مطابق برنامه‌های موجود پیش‌بینی می‌شود در صورت تحقق آن‌ها تا ۵ سال آینده یعنی در سال ۱۴۰۴ میزان تولید محصول پسته تا ۲ برابر (۱۰۰ هزار تن محصول تازه) افزایش یابد.

امامیون گفت: در این شهرستان ۱۱۵ ترمینال فرآوری پسته در مناطق مختلف مشغول به فعالیت است و سالانه بیش از ۵۰ درصد محصول را فرآوری و آماده عرضه می‌کند.

طراحی سایت توسط فراکارانت