English | چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳

عضو هیئت علمی مؤسسه آب و خاک کشور در سمنان: ۱٫۲ میلیون هکتار از اراضی آبی کشاورزی کشور بدون محدودیت است

عضو هیئت علمی مؤسسه آب و خاک کشور در سمنان:

۱٫۲ میلیون هکتار از اراضی آبی کشاورزی کشور بدون محدودیت است

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۱٫۲ میلیون هکتار از اراضی آبی کشاورزی کشور بدون محدودیت است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، محمدرضا بلالی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در سمنان اظهار داشت:  از مجموع هشت میلیون هکتار اراضی کشاورزی موجود در کشور، تنها ۱٫۲ میلیون هکتار آن بدون محدودیت ‌است.

وی با اشاره به مهم‌ترین محدودیت‌ها و مشکلات اراضی کشاورزی کشور عنوان کرد: شوری، عمق خاک، داشتن سنگ‌ریزه از جمله چالش‌های حوزه خاک است که بیشتر اراضی کشاورزی کشور با آن مواجه است.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه امروز کشاورزان مستمر در شرایط خاصی مشغول به کارند بیان کرد: خشکسالی موضوعی است که کشور ما با آن مواجه است و البته باید گفت که از دیرباز این پدیده در کشورمان وجود داشته است.

بلالی با اشاره به اینکه نحوه مدیریت منابع آبی در ایران در قرون مختلف متفاوت بوده است گفت: در یک بازه زمانی بشر می‌توانست بدون محدودیت از منابع آبی موجود به صورت متعادل استفاده کنند.

وی با بیان اینکه از یک زمان به بعد دچار نوعی جزئی‌نگری در مسئله مدیریت منابع آبی شدیم عنوان کرد: (متخصصان) هر رشته علنی برای خودشان شروع به کار برای حل مشکل کم‌آبی کرده و زحمات زیادی را در این راستا کشیدند؛ اما به دلیل جزئی‌نگری موجود، پیوند حاصل تلاش‌های آنان در علوم مختلف نتیجه دلخواه و مناسب را به دست نمی‌دهد.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر لزوم توجه به علوم بین رشته‌ای برای حل مشکلات کم‌آبی موجود اضافه کرد: برای مقابله با خشکسالی و منشأ پیدایش به اقدامات بین رشته‌ای نیاز داریم.

بلالی افزود: افراد باید از علوم مختلف کنار هم آمده و طراحی‌ها درست باشد و مدیریت کاربردی بر اساس این دیدگاه انجام شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت