لزوم ایجاد حکمرانی واحد و یکپارچه برای مدیریت و توسعه خاک/ رتبه دوم ایران در ارزیابی اجرای برنامه‌‌های صیانت از خاک در سازمان فائو

سرپرست آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: یکی از چالش‌های اصلی در حوزه خاک بحث حکمرانی واحد و یکپارچه برای مدیریت و توسعه حوزه خاک است که امیدواریم با برنامه‌ریزی و همکاری تمام دستگاه‌ها به این حکمرانی واحد برسیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فریبرز عباسی سرپرست آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی در همایش روز جهانی خاک که با حضور وزیر جهاد کشاورزی، سفرای برخی کشورها، نماینده فائو و معاونین و مدیران ستادی وزارت در سالن خوشه برگزار شد، اظهار کرد: فرسایش خاک، خرد شدن و تغییر کاربری اراضی چالش‌های اصلی در حوزه خاک است که تمام بحران‌های محیط زیست و تخریب خاک را ایجاد می‌کند.

وی افزود: کاهش کیفیت در محصول و عملکرد در واحد سطح، کاهش نفوذ خاک، سیل، مهاجرت، تغییر اقلیم و گرمایش زمین به تخریب خاک وابسته است و با احیا و حفاظت خاک بسیاری از مسایل قابل حل و فصل است.

عباسی با بیان این که بستر خاک ۹۵ درصد از غذای بشر و امنیت غذایی را تامین می‌کند، تصریح کرد: خاک نقش ۲۰ درصدی در افزایش منابع پایدار و تنوع زیستی در کره زمین دارد و برای ایجاد دو سانتیمتر خاک به یک هزار سال زمان نیاز داریم.

وی ادامه داد: فائو شعار روز جهانی خاک را «خاک سرآغاز غذا» تعیین کرده است و برگزاری این روز برای همگرایی بین‌دستگاهی و افزایش سطح فرهنگ صیانت و مدیریت خاک است.

سرپرست آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: قانون حفاظت از خاک در خرداد سال ۹۸ توسط مجلس تصویب و ابلاغ شده که شامل پنج بخش مهم است و سه بخش مدیریت بهره‌برداری از خاک، پیشگیری از تخریب خاک و اصلاح خاک‌های تخریب شده از وظایف وزارت جهاد کشاورزی و پیشگیری از آلودگی خاک و اصلاح خاک‌های آلوده شده وظیفه سازمان محیط زیست است.

وی افزود: پس از ابلاغ قانون حفاظت از خاک، تشکیلات حفاظت از خاک در معاونت آب و خاک ایجاد و شورای راهبردی و کمیته‌های متنوعی در این زمینه تشکیل شده است.

عباسی با اشاره به این که تهیه نقشه‌های مدیریت‌پذیر خاک در ۱۳ استان کشور انجام شده است، ادامه داد: تهیه نقشه‌های فنی شوری خاک‌های کشور توسط موسسه تحقیقات آب و خاک انجام شده و رونمایی خواهد شد.

وی با بیان این که یکی از چالش‌های اصلی در حوزه خاک بحث حکمرانی واحد و یکپارچه برای مدیریت و توسعه حوزه خاک است، ابراز امیدواری کرد: با برنامه‌ریزی و همکاری تمام دستگاه‌ها به این حکمرانی واحد برسیم، همچنین برنامه‌هایی همچون ایجاد مزارع نوآوری را برای صیانت از خاک خواهیم داشت.

سرپرست آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: شورای عالی خاک برای سیاستگذاری کلان یکی از خلاهایی است که در این حوزه احساس می‌شود و باید در این زمینه اقدام کنیم.

وی با اشاره به رتبه ایران در ارزیابی فائو برای اجرای برنامه‌های صیانت از خاک عنوان کرد: فائو هر سال کشورهایی که روز جهانی خاک را برگزار می‌کنند و برنامه‌های مستند در زمینه صیانت از خاک دارند را ارزیابی می‌کند که سال گذشته ایران در بین ۱۳۹ کشور برگزار کننده این روز رتبه دوم را کسب کرده است‌.

طراحی سایت توسط فراکارانت