مبارزه بیولوژیک در سطح بیش از یک هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان سمنان اجرا شد

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از اجرای طرح مبارزه غیر شیمیایی و بیولوژیکی در سطح یک هزار و ۶۰۳ هکتار از اراضی زراعی باغی و گلخانه‌ای این استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، عباس مشیریان اظهار داشت: با توجه به اهمیت کاهش مصرف سموم شیمیایی در محصولات کشاورزی اجرای طرح مبارزات غیر شیمیایی و بیولوژیک در سال گذشته از سوی مدیریت حفظ نباتات این سازمان اجرا شد.
وی خاطرنشان کرد: در این راستا در مزارع پنبه شهرستان‌های گرمسار و آرادان باکتری مفید «باسیلوس تورینجنسیس»((B.t)) علیه کرم قوزه پنبه و همچنین در مزارع گوجه‌فرنگی شهرستان‌های دامغان، شاهرود و میامی علیه آفت کرم هلیوتیس گوجه‌فرنگی استفاده شد که منتج به کاهش ۲ مرحله سم‌پاشی در این مزارع گردید.
مشیریان از رهاسازی زنبورهای مفید تریکوگراما براکون برای مبارزه با کرم گلوگاه انار و کرم هلیوتیس در مزارع گوجه‌فرنگی سطح شهرستان‌های گرمسار، آرادان، شاهرود، سمنان، میامی و دامغان خبر داد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به دیگر اقدامات انجام‌شده این مدیریت با هدف اجرای طرح مبارزه بیولوژیک در این استان اشاره کرد و گفت: یک هزار و ۲۳۵ عدد فرمون برای ردیابی شکار و اخلال در جفت‌یابی آفات باغی باغات سراسر استان سمنان به‌کاربرده شد.
مشیریان گفت: با تعیین زمان پیک حضور آفات و بهترین زمان سم‌پاشی زمان اوج حضور حشرات سم‌پاشی‌های متعدد و بی‌رویه جلوگیری می شود.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: با توزیع ۱۲۰ عدد دستگاه حذف پرچم انار در بین باغداران برای جلوگیری از خسارت آفت کرم گلوگاه و به‌کارگیری تله‌های نوری برای شکار انبوه حشرات شب‌پرواز مانند کرم گلوگاه و پروانه مینوز گوجه‌فرنگی مصرف سموم حدود ۷۰ درصد کاهش یافت.
وی با بیان اینکه عملیات پیش آگاهی و مونیتورینگ آفات در مزارع ذرت،پنبه،گوجه فرنگی،چغندر،خربزه، با استفاده از۴۴۷ عدد تله فرمونی انجام گرفته افزود: در باغات بالاخص محصولات سیب، هلو، گردو،گیلاس،انار،پسته، زیتون و… با استفاده از۷۸۸ عدد تله فرمونی، اجرای به موقع مبارزه صورت پذیرفت.
مشیریان نصب ۸۰ هزار عدد کارت رنگی چسبنده در گلخانه‌ها و باغات پسته از دیگر اقدامات مدیریت حفظ نباتات برشمرد و گفت: این مهم کمک شایانی به کاهش جمعیت آفات و به‌تبع کاهش مصرف سموم در استان می کند.

طراحی سایت توسط فراکارانت