English | شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان: امسال بیش ۴۳ هزار تن سیب از باغات استان برداشت می‌شود

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان:

امسال بیش ۴۳ هزار تن سیب از باغات استان برداشت می‌شود

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از پیش‌بینی برداشت ۴۳ هزار و ۷۷۵ تن سیب از باغات استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، مهدی قرائیان اظهار داشت: در استان سمنان حدود ۲ هزار و ۸۲۲ هکتار باغ سیب وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود این میزان محصول از آن برداشت شود.

وی با اشاره به اینکه از این بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار باغ سیب موجود در استان سمنان حدود یک هزار و ۷۵۱ هکتار آن باغات بارور است تصریح کرد: به‌طور متوسط از هر هکتار باغ سیب استان سمنان حدود ۲۵ تن محصول سیب برداشت می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه سمنان استانی چهارفصل بوده و نیز با توجه به وضعیت کشاورزی این استان، سه نوع سیب بهاره، تابستانه و پاییزه در باغات استان سمنان کشت می‌شود عنوان کرد: برداشت سیب در استان سمنان از اواخر فصل بهارآغازشده و تا پایان آبان ماه ادامه دارد.

قرائیان با اشاره به اینکه باغداران استان سمنان در سال‌های اخیر از توسعه باغات سیب جدید و ارقام جدید آن در این استان استقبال زیادی کرده‌اند اضافه کرد: مقاومت پایه‌های رویشی سیب مالینگ و مالینگ مرتون به آفات و بیماری‌های شایع از جمله علل این استقبال بوده است.

وی باروری زو‌دتر از موقع و از سال سوم به بعد و نیز تولید چندین برابر محصول در باغات سیب جدید نسبت به باغات قدیمی سیب را از دیگر علت‌های رغبت زیاد باغداران به توسعه باغات سیب از انواع جدید آن برشمرد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به اینکه سیب از جمله محصولاتی است که بیشترین تنوع ارقام را دارد خاطرنشان کرد: محصولات زودرس بهاره مانند سیب گلاب، ارقام تابستانه مانند سیب گالا و سیب دلباراستیوال و نیز ارقام پاییزه مانند گونه‌های فوجی، گرانی اسمیت، رد و گلدان دلیشیز در نقاط مختلف استان سمنان و با شرایط آب‌وهوایی متفاوت کشت می‌شود.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت