English | چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خبر داد: افزایش میانگین برداشت از باغات پسته استان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان از افزایش میانگین برداشت از باغات پسته این استان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، مهدی قرائیان در حاشیه بازدید از باغات پسته این استان به میزان عملکرد تولید این محصول اشاره کرد و اظهار داشت: عملکرد تولید در هر هکتار از باغات پسته یک هزار و ۱۵۶ کیلوگرم است و پیش‌بینی می‌شود از باغات پسته استان ۱۳هزار تن محصول برداشت شود.
وی از پسته به‌عنوان یک محصول استراتژیک در بین تولیدات کشاورزی نام برد و افزود: این محصول بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی را تشکیل می‌دهد.
مدیر باغبانی استان سمنان گفت: ۱۹ هزار و ۸۳هکتار از باغات استان سمنان به محصول پسته اختصاص دارد که ۱۱ هزار و ۲۵۹ هکتار آن بارور است.
قرائیان با بیان اینکه این محصول به‌طور عمده در شهرستان دامغان کشت می‌شود اظهار داشت: این شهرستان بالغ‌بر ۶۴ درصد کشت این محصول را در استان به خود اختصاص داده است.
وی به مهم‌ترین ارقام پسته در استان سمنان اشاره کرد و افزود: عباسعلی، شاه‌پسند، خنجری، اکبری، احمد آقایی از مهم‌ترین ارقام این محصول در استان سمنان به شمار می‌رود.
۵۰ درصد پسته استان به صورت تازه خوری مصرف می‌شود.
مدیر باغبانی استان گفت: به دلیل واقع‌شدن دامغان در مسیر تردد مسافران و زائران امام رضا (ع) حدود ۵۰ درصد پسته استان به‌صورت تازه خوری مصرف می‌شود.
قرائیان با بیان اینکه میزانی از این محصول نیز در واحدهای مکانیزه فرآوری می‌شود تصریح کرد: این محصول در ۱۰۵ واحد فرآوری مکانیزه و نیمه مکانیزه فراوری می‌شود و محصول خشک‌شده به بازارهای داخلی و خارجی برای صادرات هدایت می‌شود.
وی با اشاره به‌ضرورت اجرای سامانه‌های نوین آبیاری در باغ‌ها و مزارع این استان گفت: در راستای استفاده بهینه از آب تاکنون در حدود ۳ هزار و ۵۰۰ هکتار از باغات پسته استان سامانه‌های آبیاری تحت‌فشار اجراشده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان عملیات برداشت ارقام پیش رس مانند شاه‌پسند از نیمه دوم مرداد شروع‌شده و برداشت ارقام دیررس تا نیمه آبان به پایان می‌رسد.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت