English | یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد : ۱۲ هزار هكتار ، طرح اصلاح باغات استان در برنامه ششم توسعه قرار دارد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خبر داد

پیش‌بینی برداشت بیش از ۴۰۰۰ تن گردو از باغات استان سمنان

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: با توجه به سرمازدگی امسال و سرمازدگی درختان گردو در بهار امسال پیش‌بینی می‌شود ۴ هزار و ۳۰۰ تن گردو از باغات استان برداشت شود.

وی خاطرنشان کرد: درصورتی‌که سرمازدگی وجود نداشت شاهد برداشت بیشتری گردو از سطح باغات استان سمنان و به‌ویژه شهرستان مهدی‌شهر بودیم.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به میزان سطح زیر کشت محصول گردو در استان اشاره کرد و گفت: ۲ هزار و ۷۸۲ هکتار از باغات استان به کشت گردو اختصاص دارد که ۲ هزار و ۶۵ هکتار آن بارور است.

قرائیان به برنامه‌های اجرایی سازمان برای توسعه و اصلاح باغات گردو در سطح استان اشاره کرد و گفت: برای توسعه این محصول با احداث باغات پیوندی و همچنین توجه به کشت ارقام مرغوب آن در سالهای اخیر ضمن شناسائی ژنوتیپهای برتر داخلی، ارقامی خارجی مرغوب برای کشت وارد استان شده است. و طی سالهای اخیر ۱۲۰هکتار باغ پیوندی احداث شده است.

وی عملکرد گردو در هر هکتار از باغات استان را ۲ هزار و ۸۹۹ کیلوگرم عنوان کرد.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: عمده گردوهای موجود در استان از ژنوتیپ های مرغوب است که در سالهای اخیر رقم‌های خارجی چنلر، پدرو و فرانکت و ارقام داخلی جمال و دماوند وارد استان شده است.

مهدی قرائیان در ادامه افزود : علاوه بر تولید نهال استاندارد گردوی پیوندی ، اصلاح ، بهسازی و تغذیه باغ ها،تغییر ژنوتیپ های متنوع در باغات با سرشاخه کاری از مهمترین برنامه های اجرایی مدیریت باغبانی استان در مورد توسعه و اصلاح باغات گردو است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گردو از درختان پهن‌برگ و خزان کننده است که در بسیاری از نقاط جهان و ازجمله استان سمنان وجود دارد.

گردو از میوه‌های خشکباری بوده و سرشار از ویتامین‌های« A ، B ، E  » و حاوی ۶۵ درصد روغن است که ۹۵ درصد آن مربوط به اسیدهای چرب غیراشباع است.

مغز گردو علاوه بر مصرف خوراکی در صنایع داروسازی و پزشکی هم کاربرد دارد.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت