مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان: توسعه مجتمع هاي گلخانه اي در سمنان پيگيري مي شود

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان:توسعه مجتمع های گلخانه ای در سمنان پیگیری می شود/احداث مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی در اعلای سمنان
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان با اشاره به احداث مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی در روستای اعلای این شهرستان گفت: توسعه مجتمع های گلخانه ای در شهرستان سمنان بر اساس سیاست های ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، علی شاهی در حاشیه بازدید از مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی روستای اعلا سمنان اظهار داشت: افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی، کاهش مصرف آب، تولید محصولات کشاورزی در تمام طول سال و کاهش هزینه‌های تمام شده تولید محصولات کشاورزی از جمله مزیت‌های توسعه گلخانه‌هاست که در شهرستان سمنان نیز مانند دیگر شهرستان های استان سمنان پیگیری می‌شود.
وی با اشاره به مشخصات مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی در حال احداث در روستای اعلا سمنان افزود: این مجتمع بزرگ گلخانه ای در زمینی به مساحت ۳۱٫۲ هکتار در دست احداث است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان وی با اشاره به اینکه ۲۸ قطعه گلخانه‌ای ۶ هزار مترمربعی در ۲۲ هکتار از این اراضی احداث می‌شود اضافه کرد: این مجتمع بزرگ همچنین شامل ۲۲ استخر ۵۰۰ متری پرورش ماهی است.
شاهی با اشاره به اینکه ۲ هزار و ۸۰۰ متر مربع به عنوان ساختمان سورتینگ بسته بندی و انبار این مجتمع در نظر گرفته شده است عنوان کرد: این مجتمع همچنین شامل باغات پسته و انار است که به ترتیب با مساحت های سه و ۲ هکتار در حال احداث است.
وی با بیان اینکه کار احداث این مجتمع بزرگ گلخانه ای و ماهیان زینتی از شهریور سال گذشته آغاز شده است؛ از پیشرفت ۱۵ درصدی احداث این پروژه خبر داد و عنوان کرد: بر اساس برنامه ریزی و پیش بینی های انجام شده این پروژه در شهریور ماه سال ۱۴۰۰ تکمیل و آماده بهره‌برداری می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای تأمین آب مورد نیاز این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و ماهیان زینتی خاطرنشان کرد: آب مورد نیاز این مجتمع از طریق حفر یک حلقه چاه عمیق با دبی ۲۰ لیتر بر ثانیه و با حجم برداشت سالانه ۲۱۶ هزار متر مکعب تأمین شده و سختی آب استحصالی یک هزار و یکصد میلی‌موس بر سانتی متراست.
شاهی خاطرنشان کرد: برای این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای یک استخر ذخیره آب از جنس پلیتون با گنجایش ۸۰۰ متر مکعب احداث می‌شود.
وی با اشاره به پیش‌بینی میزان تولید محصولات مختلف در این مجتمع بزرگ گلخانه ای تصریح کرد: بر اساس پیش بینی‌ها در این مجتمع بزرگ گلخانه ای سالانه سه هزار و ۴۰۰ تن سبزی و صیفی و یک میلیون و یکصد هزار قطعه ماهی زینتی تولید می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سمنان با اشاره به حجم سرمایه گذاری در این مجتمع بزرگ گلخانه‌ای و تولید ماهیان زینتی اظهارداشت: مجموع سرمایه گذاری برای احداث این مجتمع بزرگ ۸۱۷ میلیارد ریال است که ۶۶۰ میلیارد ریال آن برای واحدهای گلخانه ای و ۱۵۷ میلیارد ریال آن در حوزه تولید ماهیان زینتی هزینه می شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت