English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان خبر داد : احتمال شيوع و اپيدمي زنگ زرد غلات با توجه به شرايط آب و هوايي حاكم

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی از پیش بینی احتمال شیوع بیماری زنگ زرد غلات در مزارع استان با توجه به شرایط آب و هوایی حاکم خبر داد .
عباس مشیریان گفت : بروز این بیماری به صورت قارچ بر روی برگ های گندم ظاهر می شود و بعد از گسترش آن بر روی برگ در اندامهای دیگر نظیر گلوم و گلومل که یکی از حساس ترین و حیاتی ترین بخش ها در تولید گندم می باشد تحت تاثیر قرار داده و سبب ایجاد خسارت سنگین به مزارع خواهد شد .
وی افزود : تراکم مناسب کاشت و خودداری از کشت متراکم ، استفاده مناسب از کودهای شیمیایی ، کانون کوبی و سم پاشی مزارع با استفاده ازقارچ کش ها را ازمهمترین راههای کنترل این بیماری ذکر کرد .
وی در ادامه اظهار داشت : جهت مدیریت و کنترل این بیماری پیش بینی و تدارک سموم قارچ کش مناسب ، آموزش بهره برداران و اطلاع رسانی های لازم صورت گرفته است .شبکه های مراقبت و کارشناسان پهنه نیز بازدیدهای مستمر از مزارع و پایش و ردیابی بیماری را در دستور کار خود قرار داده اند.
مشیریان در پایان به کشاورزان تاکید کرد: در صورت مشاهده کوچکترین علائم این بیماری خطرناک در اسرع وقت به ادارات تحت پوشش سازمان جهاد کشاورزی استان مراجعه تا تمهیدات و تدابیر لازم در راستای کنترل و جلوگیری از شیوع و اپیدمی آن اندیشیده شود.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت