English | شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

مدیر کل دفتر گلخانه ،گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی: میانگین مصرف آب های تجدید ناپذیر در ایران بیش از ۷۰ درصد است

مدیر کل دفتر گلخانه،گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی گفت: میانگین مصرف آب های تجدید ناپذیر در ایران بیش از ۷۰ درصد است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، غلامرضا تقوی در بحث اهمیت و ضرورت احداث گلخانه ها اظهار داشت: امروز راهی جز  اجرای طرح احداث گلخانه ها نداریم و امروز گلخانه یک انتخاب نیست یک ضرورت است.

وی با تأکید بر اینکه ما مجبوریم به این سمت برویم تصریح کرد: میانگین مصرف آب های تجدید ناپذیر  در دنیا بین ۲۰ تا ۲۵ درصد است و این در حالی است که این آمار در ایران بیش از ۷۰ درصد است.

مدیر کل دفتر گلخانه ،گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده در این راستا بیان کرد: گلخانه های ما مبتنی بر تولید سنتی است و نتوانستیم دانش فنی تولید گلخانه را به سمت محصولات گلخانه ای نشر دهیم.

وی با بیان اینکه تک کشتی مهم ترین معضل ما در بحث کشت گلخانه ای است افزود: بیش از ۸۳ درصد از تولید ما در حوزه خیار است و سیستم گلخانه ای ما تک کشتی شده است.

تقوی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد از سطح زیر کشت اراضی کشور در حوزه خیار است اعلام کرد:ما گلخانه را در تولید محصول خیار  تعریف کردیم و این اشتباه بزرگی است که امروز آسیب های جدی ای را در این بخش وارد کرده است.

مدیر کل دفتر گلخانه ،گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی اذعان کرد:برنامه تولید ما را تعدادی بار فروش با پرداخت مساعده تعیین می کنند و ما مجبوریم برنامه خود را تغییر دهیم.

وی ابراز داشت: اگر بتوانیم گلخانه های جدید و متقاضیان احداث گلخانه را به گونه ای سامان دهی کنیم که به وضع موجود ما لطمه ای وارد نکنند گامی مثبت برداشته ایم.

تقوی ایجاد تنوع در کشت محصولات گلخانه ای را مهم ترین رویکرد این سازمان دانست و گفت: برنامه هایی تحت عنوان طرح ایجاد تنوع در محصولات گلخانه ای تدوین شده و تا به امروز ۲۳ هکتار در کشور محصولات دیگری کشت می کنند که به تازگی شناسایی شده است.

به گفته وی تا کنون ۱۳ طرح توجیهی در بخش اقتصاد برای این واحد ها آماده شده است که در مرحله ویراستاری و بازنویسی قرار دارند.

مدیر کل دفتر گلخانه ،گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی مهم ترین رویکرد این سازمان را تنوع در کشت گلخانه ای  دانست و گفت: بحث های آموزشی،تأمین منابع و صدور مجوز ها از دیگر اقداماتی است که در راستای این طرح انجام می شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت