English | سه شنبه, ۴ مهر , ۱۴۰۲

مرکز «به‌نژاد» دام در مهدی‌شهر افتتاح می‌شود

رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان گفت: مرکز «به‌نژاد» دام در اواخر خردادماه و اوایل تیرماه امسال در راستای تحقق مصوبه سفر رئیس‌جمهور به استان سمنان به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، علی منصفی‌راد در جمع خبرنگاران با اشاره به انعقاد تفاهم‌نامه همکاری میان جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی استان سمنان در راستای تحقق مصوبه سفر رئیس‌جمهور به این استان مبنی بر ایجاد قطب دامپروری کشور در شهرستان مهدی‌شهر اظهار داشت: مطالعات ایجاد قطب دامپروری در شهرستان مهدی‌شهر بر اساس آنچه که امروز تفاهم‌نامه آن منعقد و امضا شد؛ در سه فاز پیش‌بینی شده است.

رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان اضافه کرد: بر اساس این تفاهم‌نامه، اجرای ۲ فاز مفاد آن در ابتدا شروع می‌شود که جهاد دانشگاهی در این بخش و در ۲ فاز مطالعاتی، بحث‌های ایجاد قطب دامپروری و بحث ایستگاه اصلاح نژاد گوسفند سنگسری را بررسی می‌کند.

منصفی راد تصریح کرد: علاوه بر آن، یک وظیفه را نیز سازمان جهاد دانشگاهی کشور را بر عهده جهاد دانشگاهی استان سمنان گذاشته است و آن مسئولیت، ایجاد مرکز به نژاد دامی در خصوص دام سبک است.

وی با بیان اینکه طرح فناورانه در این زمینه تعریف شده است عنوان کرد: خود جهاد دانشگاهی به اسم اصلاح قوچ سنگسری این مرکز را در قالب یک ایستگاه خصوصی به عنوان یک خدمت فناورانه ارائه خواهد کرد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام سال تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین از سوی مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: با توجه به توجه ویژه مقام معظم رهبری به موضوعات اشتغال‌آفرینی و دانش‌بنیانی عرصه تولید و لزوم حمایت از این مهم و البته ارتباط آن با مطالعات قطب دامپروری، ایجاد این مرکز «به‌نژاد دام» یک بازوی علمی و پژوهشی و فناورانه در تکمیل زنجیره ارزش مدنظر متصدیان بخش تأمین امنیت غذایی و تولیدات دامی خواهد شد.

گفتنی است بعدازظهر امروز تفاهم‌نامه مطالعات طرح ملی قطب دامپروری مهدی‌شهر بین جهاد کشاورزی و جهاد دانشگاهی استان سمنان با حضور رؤسای این دو نهاد امضا شد.

با انعقاد و امضای این تفاهم‌نامه که امروز و با حضور محمدرضا قاسمی سرپرست سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان و علی منصفی راد به عنوان رئیس جهاد دانشگاهی استان سمنان صورت گرفت؛ ایجاد قطب دامپروری شهرستان مهدی‌شهر که مصوبه سفر رئیس‌جمهور به استان سمنان است به جد پیگیری می‌شود.

فاز نخست طرح ملی قطب دامپروری مهدی‌شهر انجام مطالعات است که از سوی جهاد دانشگاهی استان انجام می‌شود.

در این طرح که قرار است در سه فاز مطالعات و دو فاز دیگر به مرحله اجرا درآید سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان انجام فازهای تکمیلی و احداث مجتمع‌ها و تکمیل زنجیره تولید از تولید خوراک دام تا پرورش و نگهداری و از ایجاد مراکز کشتارگاهی تا قطعه‌بندی و بازاریابی را بر عهده دارد.

طراحی سایت توسط فراکارانت