English | یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳

مزرعه نوآوری زعفران شاهرود الگوی کشوری شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان مرکز تحقیقات کشور با اشاره به ظرفیت‌های مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شرق استان سمنان در شاهرود گفت: در آبان ماه امسال مزرعه ۱۰۰ همکاری زعفران در این مرکز به مزرعه نوآور کشوری برای طلای سرخ در سطح کشور معرفی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، سید مجتبی خیام نکویی در حاشیه بازدید از طرح مشارکتی کشت و تولید زعفران در شاهرود در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در این مجموعه که یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های کشت زعفران است زمینی حدود ۱۰۰ هکتار زمین یکپارچه با نوآوری‌های جدید هست ایجاد شده است.

وی گفت: با توجه به اینکه ۹۵ درصد زعفران را در کشور تولید می‌کنیم نیاز است تا تحول در زمینه ارزش‌افزوده حاصل از زعفران برای افرادی که در این حوزه اشتغال دارند ایجاد شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان مرکز تحقیقات کشور افزود: خوشبختانه در این مدت که مرکز تحقیقات با همکاری بخش خصوصی انجام داده است به نظر می‌رسد افق بسیار روشن و تحول‌آفرینی در این منطقه هست امیدواریم در آبان ماه امسال این مزرعه را به‌عنوان مزرعه نوآوری زعفران به کشور معرفی کنیم و حمایت‌های لازم را انجام دهیم و به معنای واقعی کلمه کاشت، داشت و برداشت، فناوری و صادرات زعفران را از مسیر دانش‌بنیانی حمایت کنیم.

خیام نکویی در پاسخ به این پرسش که در صورت تبدیل‌شدن این مزرعه به‌عنوان مزرعه نوآور معرفی شود چه حمایت‌هایی از آن صورت می‌گیرد گفت: از جمله حمایت‌ها در اختیار گذاشتن ظرفیت‌های مجموعه مراکز تحقیقاتی برای مشارکت خصوصی است.

وی افزود: از طرفی کسانی که از تسهیلات مجموعه مزارع نوآوری برخوردار می‌شوند بخشی از تسهیلات که شرکت‌های مستقر در پارک‌های فناوری دارند شامل حال آن‌ها می‌شود که انگیزه خوبی برای آن‌ها می‌تواند باشد.

رئیس سازمان مرکز تحقیقات کشور گفت: همچنین این مجموعه می‌تواند از حمایت‌های مرکز از جهت کارشناسان، محققین و اعضای هیئت‌علمی برخوردار شود تا با استفاده از این ظرفیت در جهت ارتقا کیفی و کمی محصولات خود گام‌های مؤثری بردارد.

خیام نکویی گفت: مرکز تحقیقات شاهرود یکی از مراکز بزرگی در کشور است که نقش‌آفرینی بیشتری از شرایط موجود می‌تواند داشته باشد و باید شاهد این باشیم که دستاوردها مرکز وارد عرصه شود.

وی افزود: تاکنون با خدمات کارکنان این مرکز بسیاری از دستاوردها وارد عرصه شده اما باید امسال باید تمرکز روی این باشد که اکثر دستاوردها که می‌تواند در کشاورزی منطقه تأثیرگذار باشد وارد عرصه شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان مرکز تحقیقات کشور تصریح کرد: به نظر می‌رسد که تأثیرگذاری مرکز تحقیقات شاهرود روی بخش کشاورزی منطقه یک تأثیرگذاری چشمگیرتر از شرایط موجود می‌تواند باشد و حمایت‌های لازم از طریق سازمان تحقیقات انجام می‌شود که این اتفاق در این منطقه بیفتد.

خیام نکویی با بیان اینکه امسال به ابتکار مقام معظم رهبری سال تولید دانش‌بنیان و اشتغال آفرین نام‌گذاری شد گفت: تأکید بر این است که کشاورزی به‌سوی دانش‌بنیانی سوق داده شود.

وی گفت: ظرفیت‌های بسیاری زیادی در سطح کشور در مراکز تحقیقاتی داریم و از جمله مرکز تحقیقات شاهرود هست و در بازدید امروز بررسی شد که چه حمایت‌هایی می‌توانیم انجام دهیم که این ظرفیت‌هایی هست را به سمت سوقی دهیم که اهدافی برای نام‌گذاری سال هست محقق شود. اینجا زیرساخت‌های زیادی هست، کلکسیون مختلف ذخایر ژنتیکی در حوزه‌های درختان باغی از جمله زردآلودداریم. ارقام مقاوم به سرمازدگی این محصول توسط مجموعه به فناوری آن دست یافته‌اند و تولید شده که می‌تواند منشأ تحول باشد.

طراحی سایت توسط فراکارانت