English | شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳

معافیت شرکت های دانش بنیان از پرداخت مالیات/۲۱۰ میلیون قطعه ماهیان زینتی سالانه در ایران تولید می شود

رئیس سازمان تحقیقات،آموزش و ترویج کشاورزی گفت: شرکت های دانش بنیان با حمایت و برخورداری از امکانات ویژه از پرداخت مالیات معافیت دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،اسکندر زند در آیین بهره برداری از نخستین شرکت تحقیقات دانش بنیان ماهیان زینتی کشور در محلات، افزود: تحقیقات کشاورزی در بخش دولتی توسعه نمی یابد و ورود بخش خصوصی به بخش تحقیقات رویکرد سال جاری است که در این راستا نیز برنامه ریزی گسترده ای شده است.
وی ادامه داد: در شرایطی که امور تحقیقاتی برای بخش خصوصی توجیه دارد، نباید در بخش دولتی پیگیری شود و تنها تحقیقاتی باید در بخش دولتی حمایت شوند که انجام آن ها در بخش خصوصی توجیه اقتصادی ندارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت:برنامه هایی برای واگذاری تحقیقات به بخش خصوصی و حمایت از آن در نظر گرفته شده است که یکی از آن هاراه اندازی شرکت تحقیقات دانش بنیان ماهیان زینتی محلات است.
زند ادامه داد: واگذاری تحقیقات به شرکت دانش بنیان مورد تاکید مقام معظم رهبری و برنامه دولت تدبیر و امید است و برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان و در گام اول، از موسسه تحقیقاتی تا زمان توانمند شدن شرکت حمایت می شود.
وی با بیان اینکه آفت شرکت های دانش بنیان دولتی شدن آن هاست، افزود: محصولات تولیدی این شرکت ها باید تجاری سازی و قابلیت رقابت در بازارهای داخلی و خارجی شوند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: شهرستان محلات ظرفیت های متنوع و گسترده ای دارد و زمینه ایجاد شرکت های دانش بنیان و ایجاد مراکز رشد در این شهرستان وجود دارد و باید از این ظرفیت استفاده شود.
زند گفت: سال آینده صدمین سال راه اندازی تاسیسات تحقیقاتی در زمینه آبزیان و شیلات در کشور است، گفت: این تاسیسات قدیمی ترین بخش تحقیقاتی کشور است.
وی با بیان اینکه برای پنج سال آینده برنامه ریزی هدفمندی در بخش تولید آبزیان و شیلات از جمله ماهیان زینتی شده است، بیان کرد: در دنیا سالانه یک و نیم میلیارد قطعه ماهی زینتی تولید می شود که از این میزان سهم ایران ۲۱۰ میلیون قطعه و سهم استان مرکزی ۱۳ و نیم میلیون قطعه است.
زند با اشاره به تولید سالانه ۱۱ میلیون قطعه ماهی زینتی در شهرستان محلات، عنوان کرد: با توجه به اینکه مسئولان استان افزایش ۱۰ میلیون قطعه ای تولید ماهیان زینتی در شهرستان محلات را برای آینده هدفگذاری کرده اند، می توان گفت این شهرستان در بخش ماهیان زینتی نقش پررنگی دارد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: یک مرکز مربوط به مرکز تحقیقات گل و گیاه محلات است که به پژوهشکده ارتقا یافت و اقدام بزرگی بود و مرکز تحقیقات گل و گیاه محلات قطب تحقیقات کشور است، در کل ایران یک پژوهشکده گل و گیاه وجود دارد که مربوط به محلات است و بقیه زیرمجموعه هستند.
رئیس موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور نیز در این آیین گفت: شرکت تحقیقات دانش بنیان ماهیان زینتی محلات نخستین شرکت دانش بنیان در بخش ماهیان زینتی است که باید به مدت ۲ سال مورد حمایت قرار بگیرد تا توانمندی هدفگذاری شده برای این شرکت محقق شود.
محمد پورکاظمی افزود: پژوهشکده پشتوانه شرکت تحقیقات دانش بنیان ماهیان زینتی محلات است و به همین دلیل برنامه های مختلفی برای حمایت از این شرکت تازه تاسیس در سال جاری در نظر گرفته شده است، که با حمایت وزارت جهاد کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی استان و موسسه تحقیقات شیلاتی کشور اجرایی می شود.
وی اظهارکرد: از توانمندی سایر شرکت های دانش بنیان بر حسب گونه در بخش ماهیان زینتی حمایت خواهد شد.
وی ادامه داد: برای بهره گیری شرکت از فن آوری های مربوط به غذای زنده ماهیان زینتی و بهداشت ماهیان حمایت مورد نیاز در نظر گرفته می شود.
پورکاظمی افزود: راه اندازی این شبکه، محلات را به عنوان پایگاه علمی، تولیدی و اقتصادی در بخش ماهیان زینتی معرفی می کند تا به این طریق بیش از پیش ظرفیت های این شهرستان شناخته شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: تولید بهداشتی محصولات دامی از ارکان اساسی رقابت در بازارهای جهانی است .
مهدی خلج افزود: تولید ثروت وقتی حاصل می‌شود که پایداری تولید حفظ شود و تولید پایدار بر مبنای رقابت است و تولیدی این ویژگی را دارد که از مولفه های قیمت و کیفیت به خصوص کیفیت بهداشتی بر خوردار باشد.
وی اظهارکرد: سازمان دامپزشکی همچون سازمان انرژی اتمی است که همه رفتارهای آن توسط مراجع بین‌المللی ممیزی می‌شود.
وی ادامه داد: پارسال حدود ۳۵ هزار مجوز بهداشتی که بیش از ۷۰ درصد آن صادراتی بود و حدود هفت تا هشت هزار نیز مجوز وارداتی صادرشد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی نیز در این آیین گفت: در راستای سیاست ها و برنامه های ابلاغی از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به منظور چابک سازی و بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های علمی در بخش های دولتی وخصوصی نخستین شرکت تحقیقاتی دانش بنیان در زمینه ماهیان زینتی در شهرستان محلات راه اندازی شد.
علی بابایی افزود: با راه اندازی این شرکت در شهرستان محلات به تدریج افراد علاقه مند به انجام تحقیقات در خصوص ماهیان زینتی به این سمت هدایت می شوند و در کنار آن دوره ها و کارگاه های مختلف آموزشی با حضور اساتید خارجی نیز به طور اختصاصی در این شهر برگزار می شود.
وی ادامه داد: محلات با این رویکرد به قطب علمی تولید ماهیان زینتی کشور تبدیل می شود و تحقیقات و پژوهش‌های علمی درباره ماهیان زینتی به جای ماندگاری در کتابخانه‌ها اجرایی و تجاری می‌شوند.
وی اظهار کرد: در این شرکت دانش بنیان امکاناتی برای شرکت‌هایی که کار علمی و تحقیقاتی انجام می‌دهند، فراهم شده تا تحقیقات علمی خود را تجاری‌سازی کنند.
بابایی ادامه داد: این مرکز به تقویت تولید و پرورش ماهیان زینتی کمک موثری می کند و می تواند این بخش را در استان و کشور بیش از پیش رونق ببخشد و زمینه تولید و اشتغال را فراهم کند.
بابایی با اشاره به مراکز تحقیقاتی مختلف جهاد کشاورزی در استان مرکزی، بیان کرد: این مراکز در اقتصادی کردن بخش کشاورزی نقش کلیدی دارند و به توسعه هدفمند مجموعه تولیدات کشاورزی کمک می کنند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی، گفت: استان مرکزی در بخش پرورش و تولید ماهیان زینتی در جایگاه چهارم کشور قرار دارد و پارسال ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار ماهی زینتی از استان مرکزی به کشورهای مختلف از جمله امارات و افغانستان صادر شد.
وی ادامه داد: در سفر رئیس جمهوری به استان مرکزی ۶۰ میلیارد ریال راه اندازی این شهرک در نظر گرفته شده که تاکنون تخصیص داده نشده است.
بابایی تاکید کرد: این شهرک در صورت راه اندازی، دومین شهرک ماهیان زینتی در کشور خواهد بود و افزوده شدن ۱۰ میلیون قطعه ماهی زینتی به ظرفیت استان برای این شهرک پیش بینی شده است که این موضوع به تقویت صادرات غیر نفتی کمک می کند.

طراحی سایت توسط فراکارانت