معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان: انگور شاهرود مورد پسند بازارهای هدف صادرات می‌باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از برگزاری اولین جشنواره ملی انگور شاهرود خبر داد و گفت: انگور شاهرود مورد پسند بازارهای هدف صادرات می‌باشد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، لطف الله رضایی با اشاره به اینکه سطح زیر کشت این محصول در استان ۵۶۸۵ هکتار است اظهار داشت:  سطح بارور محصول انگور ۴۳۳۰ هکتار و سطح غیر بارور ۱۳۵۴ هکتار است که در مجموع ۸ درصد کل باغات استان را شامل می شود.

رضایی خاطرنشان کرد:  تکثیر پایه‌های مقاوم به شوری در قالب الگوی کشت توسعه انگور در فضای بسته و گلخانه با توجه به محدودیت منابع آبی و همچنین تقاضای بازار روسیه و کشورهای حاشیه در خصوص محصول خارج فصل از سیاست های سازمان جهادکشاورزی است.

وی افزود: سرشاخه کاری(top working ) درختان انگور  بدون هسته  و مناسب رومیزی و تازه خوری و پر بازده با طول دوره رشد کوتاه از قبیل: فلم سیدلس، اسکارلت سیدلس،اتوم رویال،پرلت، بلک سیدلس و رد گلاب  مورد پسند بازارهای هدف صادرات می‌باشد.

رضایی گفت: اجرای طرح فراز و سیمی‌کردن باغات انگور به منظور افزایش عملکرد و افزایش مقاومت به سرما، گرما، آفات و بیماری‌ها در میان بهره برداران با اسقبال خوبی مواجه شده است.

 وی با اشاره به رقم سرخ فخری یا شاهرودی به عنوان رقم مقاوم به سرما و با خاصیت انبارداري بالا گفت: تقریبا تنها رقمی که در طول فصل زمستان در بازارهای داخلی و خارجی یافت می‌شود رقم سرخ فخری است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان اشاره کرد: وجود کارخانه کنسانتره شاهرود و همچنین سردخانه‌های موجود در استان باعث می‌شود هم محصول کشاورزان جمع آوری و هم بخشی از محصول قابل فرآوری مثل رقم حسینی شیراز از سایر استان‌ها وارد استان سمنان شود.

وی افزود: ۳۵۲۸ نفر بهره‌بردار در استان داریم  که با تلاش این عزیزان در سال گذشته ۱۲۴۲۷۸ تن انگور و ۱۸۰ تن کشمش تولید شده است و به منظور حمایت از تولیدکنندگان این محصول پرطرفدار، گاهاً سازمان تعاون روستایی برای تنظیم بازار نسبت به خرید تضمینی انگور و کشمش در سطح کشور اقدام می کند.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت