English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان: توسعه کشاورزی حفاظتی در اراضی از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان است

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان:

توسعه کشاورزی حفاظتی در اراضی از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان است

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: توسعه کشاورزی حفاظتی در اراضی از اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، لطف‌الله رضایی صبح امروز در جلسه ستاد کشاورزی حفاظتی که با حضور رئیس ستاد معاونت زراعت وزارت جهاد کشاورزی در سالن جلسات این سازمان برگزار شد اظهار داشت: کشاورزی حفاظتی در راستای توسعه پایدار در بخش کشاورزی انجام می‌شود.

وی با اشاره به‌ضرورت حفظ منابع آب‌وخاک گفت: با اجرای کشاورزی حفاظتی و جایگزینی آن با کشاورزی سنتی می‌توان در راستای حفظ خاک گام برداشت.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان حفظ بقایای گیاهی در سطح خاک را یکی از تکنیک‌های کشاورزی حفاظتی عنوان کرد و گفت: رعایت تناوب زراعی مناسب، کاهش میزان و شدت بهم زدگی خاک، حفظ و نگهداری رطوبت خاک، کنترل میزان تبخیر و تعرق خاک، کنترل دمای خاک و غیره از دیگر تکنیک‌های کشاورزی حفاظتی است.

رضایی با اشاره به‌ضرورت اجرای کشاورزی حفاظتی به برخی از فواید اجرای این طرح اشاره کرد و افزود: حفظ رطوبت خاک، حفظ بقایای گیاهی، ارتقای بهره‌وری منابع آبی، کاهش هزینه‌های تولید، ارتقا مدیریت مصرف انرژی و غیره برخی از فواید اجرای کشاورزی حفاظتی است.

وی با بیان اینکه اجرای بیش از ۲۳ هزار هکتار کشاورزی حفاظتی در استان سمنان هدف‌گذاری شده است افزود: تاکنون در سطح ۱۹ هزار هکتار در بخش کشت پاییزه کشاورزی حفاظتی انجام‌شده و مابقی نیز در کشت بهاره انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه اجرای کشاورزی حفاظتی در استان سمنان از سال ۸۸ در استان آغازشده است تصریح کرد: تاکنون ۱۷۱ دستگاه « چیزل پکر»، ۱۳ دستگاه « خاک ورز مرکب» و ۱۲ دستگاه « بذرکار کشت مستقیم» به کشاورزان واگذارشده است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از وجود ۱۹۸ هزار هکتار اراضی قابل‌کشت در استان خبر داد و گفت: ۹۲ هزار هکتار زیر کشت محصولات زراعی و حدود ۴۵ هزار هکتار نیز زیر کشت محصولات باغی است.

وی با اشاره به اقلیم خشک و نیمه‌خشک استان سمنان خاطرنشان کرد: علی‌رغم این موضوع عمده محصولات کشاورزی استان سمنان مرغوب بوده و دارای جایگاه مناسبی در سطح کشور هستند

طراحی سایت توسط فراکارانت