English | یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳

میزان تولید آبزیان در کشور به ۱٫۲ میلیون تن رسید

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به میزان تولید انواع آبزیان در کشور گفت: امروز میزان تولید انواع آبزیان در کشور به ۱٫۲ میلیون تن رسید.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، حسن صالحی ساعتی پیش در جمع خبرنگاران در سمنان با اشاره به وضع تولید آبزیان و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در زمینه شیلات اظهار داشت: به برکت انقلاب اسلامی میزان تولید انواع آبزیان در کشور در سال ۱۳۹۶ به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن رسیده است؛ در حالی که در سال ۱۳۵۷ میزان تولید آبزیان در کشور تنها ۳۳ هزار تن بود.
وی با بیان اینکه بر اساس برنامه ششم توسعه کشور برای سال ۱۳۹۷ تولید یک میلیون و ۱۵۰ هزار تن انواع آبزیان هدف گذاری شده است تصریح کرد: بر این اساس امروز در زمینه تولید آبزیان، از برنامه ششم توسعه جلو هستیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به سیاست این وزارت‌خانه و سازمان شیلات کشور برای افزایش تولید آبزیان در سال ۱۳۹۷ عنوان کرد: به طور حتم تا پایان امسال میزان تولید آبزیان در کشور از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سال ۹۶ نیز فراتر خواهد رفت.
صالحی با اشاره به اقدامات جدید سازمان شیلات کشور برای افزایش تولید آبزیان در سراسر ایران اسلامی تأکید کرد: پرورش ماهی در دریا و قفس یکی از جدیدترین اقداماتی است که در راستای افزایش تولید آبزیان در کشور در حال انجام است و این مهم ظرفیت تولید و پرورش حداقل یک میلیون تن ماهی در قفس های دریایی را برای کشور ایجاد می‌کند.
وی با بیان اینکه مطالعه این طرح به اتمام رسیده و اجرای آزمایشی آن نیز آغاز شده است افزود: سال گذشته ۱۵ هزار تن ماهی دریایی در قفس‌های مستقر در دریاهای کشورمان تولید شده است و امسال نیز تولید ۳۰ هزار تومان ماهی در قفس را هدف گذاری کرده‌ایم.
رئیس سازمان شیلات ایران توسعه پرورش میگو را یکی دیگر از سیاست‌های مهم این سازمان برای افزایش تولید آبزیان در کشور برشمرد و با اشاره به اینکه کار پرورش میگو در کشورمان از سال ۱۳۷۰ آغاز شده است عنوان کرد: امروز در حالی بیش از ۴۰ هزار تن میگو در کشور تولید می‌شود که میزان تولید میگوی کشور در سال ۱۳۹۱ تنها ۱۰ هزار تن بود.
صالحی با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف تولید و صید محصولات شیلاتی یادآور شد: امروز کشورمان در تولید ماهی «قزل‌آلا» جایگاه نخست دنیا را داشته و در صید «تن ماهیان» در اقیانوس هند نیز جایگاه دوم را دارد.
وی با بیان اینکه کشورمان در پرورش میگو در غرب آسیا جایگاه نخست را داشته تصریح کرد: امروز در صیدماهی‌ها جایگاه نخست منطقه را داریم و این موفقیت‌ها روز به روز در حال افزایش است.

طراحی سایت توسط فراکارانت