English | چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳

نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران با حضور ۱۸ کشور جهان شهریور امسال برگزار می شود

نخستین کنفرانس بین لمللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی با حضور محققان بیش از ۱۸ کشور جهان از ۱۳ تا ۱۶ شهریور امسال در دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر کاظم ارزانی دبیر این کنفرانس امروز چهارشنبه در نشست خبری گفت: نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران به منظور بررسی تولید محصولات باغبانی در ایران، ظرفیت ها، چالش ها، راهبردها و همکاری های بین المللی و مبادلات دانش و تجربیات کشورها برپا خواهد شد و انتظار می رود حدود ۴۰ محقق از کشورهایی همچون آمریکا، اسپانیا، ایتالیا، یونان، هلند، عراق، روسیه، پاکستان، تایلند، عمان،فرانسه، آلمان، برزیل و بلژیک و نزدیک به ۶۰۰ محقق ایرانی شرکت می کنند.
وی تنش های محیطی و تولید و حفاظت از محصول، ژرم پلاسم بومی، کشت بدون خاک، کیفیت محصول پس از برداشت و فضای سبز را از محورهای اصلی این کنفرانس بین المللی و کنگره ملی عنوان کرد.
ارزانی اظهار داشت: در مدت برگزاری نخستین کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران ۱۵ بخش تخصصی تشکیل می شود.
عضو انجمن علوم باغبانی ایران اجرای تور علمی و برگزاری چهار کارگاه آموزشی در زمینه تغذیه درختان میوه، آنالیز تصاویر، استفاده از تحقیقات در بخش درختان میوه و انفورماتیک و گیاهان دارویی را از دیگر برنامه های این کنفرانس بین المللی و دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران عنوان کرد.
ارزانی تاثیر تغییرات آب و هوایی و ریزگردها و وضعیت ژرم پلاسم بومی ایران و چالش های پیش روی آن را از موضوع های این بخش های تخصصی برشمرد.
وی با بیان این که ژرم پلاسم های باغی ایران در دنیا منحصر به فرد است، تصریح کرد: از بین رفتن منابع و ژرم پلاسم های بومی ایران از مشکلات موجود است.
ارزانی کمبود آب، شوری خاک، سرمای زمستانه و سرمای بهاره، آفات و بیماری ها و تغییرات آب و هوایی را از دیگر محدودیت ها در عرصه تولیدات باغی کشور دانست.
وی با اشاره به ۲٫۵میلیون هکتار سطح باغات کشور و بیش از ۱۷میلیون تن تولیدات باغی گفت: بخش تحقیقات تاکنون نقش مهمی در تولیدات محصولات باغی داشته است.

طراحی سایت توسط فراکارانت