English | جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

نقش مهم نهاده‌های کشاورزی در افزایش امنیت غذایی کشور

رییس سازمان حفظ نباتات کشور به نقش مهم نهاده‌های کشاورزی در امنیت غذایی اشاره و اظهار کرد: توجه ویژه به نهاده‌های کشاورزی برای بالا بردن عیار امنیتی کشور بسیار مهم است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی سازمان حفظ نباتات، شاهپور علائی‌مقدم در نشست اعضای انجمن واردکنندگان سم و کود، با تقدیر از زحمات و تلاش شرکت‌ها برای بالا بردن امنیت غذایی کشور گفت: شرکت‌های وارد کننده آفت‌کش‌ها و تولیدکنندگان به عنوان دو بال توانمند سازمان حفظ نباتات کشور نقش بسیار مهمی در بالا بردن عیار امنیتی کشور دارند.

وی به اتفاقات بین‌المللی در منطقه اشاره کرد و افزود: تعادل امنیتی منطقه با این اتفاقات بهم خورده و این نشان می‌دهد هر کشوری که می خواهد اقتدار داشته باشد باید به بخش کشاورزی توجه ویژه داشته باشد .

این مقام مسوول افزود: بر اساس گزارش فائو ۴۰ درصد امنیت غذایی دنیا وابسته به عملکرد سازمان حفظ نباتات است که این موضوع نشان دهنده اهمیت کارکرد و ماموریت‌های این سازمان است .

علایی‌مقدم به نقش مهم نهاده‌های کشاورزی در امنیت غذایی اشاره کرد و اظهار داشت: توجه ویژه به نهاده‌های کشاورزی برای بالا بردن عیار امنیتی کشور بسیار مهم است.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور در بخش دیگری از سخنانش به میزان استفاده از آفت‌کش‌ها در کشور اشاره کرد و افزود: میانگین استفاده از آفت‌کش‌ها در کشور نسبت به میزان مصرف آن در دنیا کمتر است اما اثرگذاری مناسبی روی محصول ندارد.

وی ادامه داد: باید نحوه استفاده صحیح و درست آفت‌کش‌ها را به کشاورزان و باغداران آموزش دهیم.

علایی مقدم با بیان اینکه برخی افراد، آفت‌کش‌ها را به عنوان یک کالا می‌بینند، افزود: آفت‌کش‌ها به عنوان یک تکنولوژی در دنیا شناخته می شود و نباید آن را به عنوان یک کالا دید.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان اینکه امروز نگرانی اصلی مجموعه‌های تخصصی، کیفیت آفت‌کش‌ها است گفت: در حالی که از تولید داخلی حمایت می‌کنیم اما درهای ورود تکنولوژی به کشور را نمی‌بندیم تا ضمن بالا بردن کیفیت، سبد آفت‌کش‌ها را غنی‌تر کنیم.

علایی‌مقدم ادامه داد: سازمان حفظ نباتات کشور از آفت‌کش‌های باکیفیت به صورت جدی حمایت می‌کند و از برنامه‌های این سازمان حمایت از آفت‌کش‌های کم‌خطر است.

وی با بیان اینکه امروز نظم نوینی در دنیا در حوزه محصولات کشاورزی حاکم شده است، افزود: کشاورزی در دنیا فرآیندمحور شده است و خریداران محصولات کشاورزی بجای محصول محوری به بسترهای تولید توجه ویژه ای دارند.

رییس سازمان حفظ نباتات کشور در پایان به انجمن واردکنندگان پیشنهاد داد: برای رصد و پایش کیفیت آفت‌کش‌ها در کشور با همکاری متقابل دو بار در سال مانور برگزار کنیم تا با رصد و پایش کیفیت آفت‌کش‌ها و بررسی این موضوع، عیار امنیتی کشور را بالاتر ببریم.

طراحی سایت توسط فراکارانت