نیمی از ارزش دلاری صادرات محصولات باغی به پسته تعلق دارد/ صادرات پسته با ارزش ۹۱۵ میلیون دلار در سال گذشته

سرپرست دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با حدود ۵۳۴ هزار هکتار باغات پسته و تولید سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن، جایگاه اول دنیا را در سطح و جایگاه دوم در تولید پسته را داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، داریوش سالم‌پور سرپرست دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار ایانا درباره وضعیت تولید پسته در کشور، بیان کرد: این محصول به عنوان یک محصول استراتژیک جایگاه خاصی در بین تولیدات کشاورزی دارد به نحوی که این محصول بخش عمده‌ای از صادرات غیرنقتی کشور را تشکیل می‌دهد.

وی ادامه داد: پسته سالانه به طور متوسط بیش از یک میلیارد دلار ارزآوری دارد و با توجه به قیمت بالاتر آن در مقایسه با سایر محصولات باغی در بازارهای جهانی، به طور متوسط بیش از نیمی از ارزش دلاری صادرات محصولات باغی را به خود اختصاص داده است.

به گفته سالم‌پور، پسته به سبب ارزش افزوده بالا و ارزآوری به عنوان یکی از مهمترین محصولات باغبانی کشور شناخته شده است.

وی با بیان اینکه ایران با دارا بودن حدود ۵۳۴ هزار هکتار باغات پسته و تولید سالانه بیش از ۳۰۰ هزار تن محصول، جایگاه اول دنیا را در سطح و جایگاه دوم دنیا را در تولید پسته دارد، تصریح کرد: سطح باغات پسته معادل ۲۰ درصد کل سطح باغات کشور است که عمدتا در استان‌های کرمان، خراسان رضوی، یزد، فارس، خراسان جنوبی، سمنان، مرکزی، قم، قزوین، سیستان و بلوچستان، تهران و اصفهان واقع شده است.

سالم‌پور در خصوص اهمیت عملیات به‌باغی در باغات پسته، گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی، بروز خشکسالی‌های اخیر و محدودیت منابع آبی کشور، یکی از مهمترین عوامل محدود کننده باغات پسته کمبود آب و افت سطح سفره آب‌های زیرزمینی و خطرات ناشی از آن از جمله شور شدن منابع آبی است؛ به ‌طوری که ضمن کاهش میزان آب چاه‌ها، کیفیت آب استحصالی نیز کاهش یافته است. همچنین بالا بودن شوری آب و خاک باغات پسته بر وضعیت رشد رویشی و زایشی تاثیر سوء گذاشته و عوارضی چون ضعف درختان، خشکیدگی سرشاخه‌ها و کاهش عملکرد را به دنبال داشته است.

وی یادآور شد: همچنین از جمله عوامل محدود کننده باغات پسته، تغییرات اقلیمی شدید طی سنوات اخیر و حادث شدن سرمازدگی‌های گسترده از یک سو و از سوی دیگر عدم تامین نیاز سرمایی بعضی از ارقام پسته در برخی مناطق را می توان ذکر کرد.

سالم‌پور با تاکید بر این که اقدامات متعددی در جهت کاهش اثرات تغییرات کمی و کیفی منابع آبی بر روی پسته انجام شده است، افزود: در این زمینه می‌توان به معرفی انواع روش‌های بهینه آبیاری، توسعه اصولی سیستم‌های آبیاری تحت فشار قطره‌ای سطحی و زیرسطحی، توسعه سیستم‌های آبیاری زیرسطحی کم فشار، تنظیم دوره‌های آبیاری و حذف آبیاری‌های غیرضروری در فصل خواب درختان و … در سطح باغات اشاره کرد.

به گفته سرپرست دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک، تجربیات موجود نشان داده که بکارگیری این روش‌ها باعث افزایش ۲۰ تا ۱۰۰ درصدی تولید محصول، افزایش ۳۵ تا ۲۰۰ درصدی در بهره‌وری مصرف آب و کاهش ۲۵ تا ۵۰ درصدی میزان مصرف آب می‌شود.

وی به توسعه استفاده از خاکپوش‌های مختلف (پلاستیکی، شن، کاه و کلش) جهت کاهش تبخیر و تلفات آب، معرفی ارقام جدید پسته با نیاز سرمایی پایین و سازگار با شرایط اقلیمی جدید نیز اشاره کرد و گفت: شناسایی و گسترش ارقام و پایه‌های مقاوم به شوری و خشکی و عوامل بیماری‌زا، استفاده از مواد تامین کننده نیاز سرمایی درختان پسته، بررسی سازگاری ژنوتیپ‌ها و ارقام تجاری در کشور، کلاس‌های آموزشی و ارائه دستورالعمل‌های فنی و اجرایی نیز از جمله اقداماتی است که نقش قابل توجهی در مدیریت و کاهش تاثیرات منفی تغییرات اقلیمی بر کشت و کار پسته داشته است.

سرپرست دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک معاونت امور باغبانی یادآور شد: سطح زیر کشت باغات پسته کشور حدود ۵۳۴ هزار هکتار بوده که ۱۱۰ هزار هکتار به صورت باغات غیربارور و ۴۲۴ هزار هکتار به صورت باغات بارور است.

وی میزان تولید پسته در سال جاری را حدود ۲۲۵ هزار تن عنوان کرد و افزود: میزان صادرات پسته در سال گذشته به میزان ۱۳۵ هزار تن و به ارزش ۹۱۵ میلیون دلار بوده است.

سالم‌پور درباره چالش‌های پیش روی صادرات محصول پسته، گفت: در این زمینه می‌توان به اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشور و مشکل مبادلات بانکی، مشکل تعهد ارزی، مشکل برندینگ، بازاررسانی و حمل و نقل، کمبود سرمایه در گردش صادرکنندگان و … اشاره کرد.

طراحی سایت توسط فراکارانت