هدفگذاری برای تولید ۱٫۶ میلیون تن انواع آبزیان در برنامه ششم/ ضرورت توسعه بازار و سرانه مصرف آبزیان در کشور

رئیس سازمان شیلات ایران گفت: تولید یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن انواع آبزیان در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، دکتر حسن صالحی اظهار داشت: محصولات شیلاتی به کشورهای اروپائی و حوزه اوراسیا صادر می‌شود وتوسعه صادرات آبزیان و دست یابی به بازارهای جدید صادراتی را در سال جاری در دستور کار داریم.
صالحی ادامه داد: کشور ایران از نظر آبزی پروری در منطقه خاورمیانه، قفقاز و آسیای میانه مقام اول را دارد.
این مسئول خاطر نشان کرد: هدفگذاری برای تولید تخم چشم زده در پایان برنامه ششم توسعه رسیدن به خوداتکایی و حذف واردات این محصول است که در این راستا ۱۰ مرکز پرورش اصلاح نژاد تخم چشم زده در کشور با مشارکت فائو در این زمینه ایجاد خواهد شد که یکی از این مراکز در استان آذربایجان غربی راه اندازی خواهد شد.
رییس سازمان شیلات ایران اضافه کرد: پرورش ماهی در استخرهای ذخیره آب کشاورزی و منابع آبی سد‌ها علاوه بر غنی سازی آب کشاورزی جهت مصارف باغات و اراضی زراعی، نقش مهمی در افزایش بهره وری و مدیریت مصرف بهینه اب و راندمان تولید دارد.
وی گفت:برگزاری جشنواره‌های طبخ آبزیان، توسعه بازارهای عرضه با کمک وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها در استان‌ها و افزایش برنامه‌های ترویجی و تبلیغی از طریق صدا و سیما از برنامه‌های سازمان شیلات ایران در جهت افزایش فرهنگ و سرانه مصرف آبزیان در کشور است.
صالحی با بیان اینکه طرح کد رهگیری و شناسنامه دار کردن محصولات شیلاتی آغاز شده است، افزود: طبق تفاهم نامه با صندوق مهر کارآفرین به متقاضیان سرمایه گذاری در این بخش و افرادی که به صورت تعاونی اقدام کنند تسهیلات با سود کم اعطا می‌شود.
رئیس سازمان شیلات ایران با اعلام اینکه در بخش پرورش میگو نیز در منطقه مقام اول از آن ایران است، گفت:: توسعه صید در آبهای فراساحلی و بین المللی، نوسازی و بهینه سازی ناوگان صیادی و روشهای صید، توسعه پرورش ماهی در قفس‌های دریایی، سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت بر بهره برداری پایدار از ذخائر و منابع آبزی در چارچوب برنامه‌های توسعه کشور، حفاظت از منابع آبزی و بازسازی موثر ذخائر موجود جزو مهمترین وظایف و سیاست‌های حوزه فعالیت شیلات ایران است.
صالحی با اشاره به این که ایران مقام اول تولید قزل آلا در آب‌های شیرین را به خود اختصاص داده است، خاطرنشان کرد:سال گذشته برای نخستین بار بعد از یک دهه، در نتیجه توافقات انجام گرفته در برجام، خاویار پرورشی ایران به آمریکای شمالی صادر شد.
وی گفت: پیش بینی می‌شود امسال بیش از سه تن خاویار پرورشی در ایران تولید و روانه بازار مصرف شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت