English | جمعه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۳

هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور به کشت کلزا اختصاص یافت.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۱۷۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور امسال به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، علیرضا مهاجر در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به مشکل کم‌آبی کشور به‌ویژه در استان‌های گلستان و خوزستان کشت محصولات پرآب بر همچون چغندرقند، کلزا و همچنین گندم کاهش یافت تا برای تأمین آب مورد نیاز برای کشت دیگر محصولات کشاورزی مشکلی ایجاد نشود.

وی با بیان اینکه امسال ۱۷۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور به کشت دانه روغنی کلزا اختصاص یافت گفت: تمرکز ما بر افزایش عملکردها در این بخش بود تا نیاز سال آینده جبران شود.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی بیان کرد: بیشتری وابستگی به خارج مربوط به دانه‌های روغنی است؛ بنابراین امیدواریم با تأمین آب تولید دانه‌های روغنی در داخل کشور افزایش یابد.

مهاجر با اشاره به اینکه به طور سالانه چهار میلیون هکتار گندم دیم و ۲ میلیون هکتار گندم آبی در کشور کشت می‌شود گفت: البته در سال‌های خشک این میزان کشت کاهش می‌یابد و بسیاری از زمین‌های دیم برای چرای دام‌ها اختصاص می‌یابد و باید گفت اگر تمرکز بر ۲ میلیون هکتار زمین کشت آبی گندم انجام شود؛ می‌توانیم در این بخش به خودکفایی پایدار برسیم.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد نیاز محصولات کشاورزی در داخل کشور تأمین می‌شود گفت: حدود ۱۳۰ میلیون تُن محصول در وزارت جهاد کشاورزی سالانه تولید می‌شود که ۸۵ تا ۹۱ میلیون تُن در بخش کشاورزی است.

معاون امور زراعت وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اهمیت بحث بهینه‌سازی مصرف آب در کشاورزی گفت: میزان بهینه‌سازی مصرف آب در کشاورزی به ۵۰ درصد رسیده است و امیدواریم هر سال این میزان افزایش یابد.

مهاجر با بیان اینکه ۸۰ تا ۹۰ درصد آب کشور را بخش کشاورزی مصرف می‌کند گفت: ۴۰ درصد از این میزان مصرف مربوط به تولید خوراک دام است.وی با بیان اینکه توسعه کشاورزی نوین در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است گفت: این وزارت خانه ۸۵ درصد از اعتبارات را به بحث توسعه کشاورزی نوین اختصاص داده است.

طراحی سایت توسط فراکارانت