English | یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:توانمندی های اقتصادی کشور نسبت به دوران جنگ قوی‌تر است/آثار جنگ روانی مخرب تر از جنگ اقتصادی/وضعیت مناسب ذخایر کالاهای اساسی

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:توانمندی های اقتصادی کشور نسبت به دوران جنگ قوی‌تر است/آثار جنگ روانی مخرب تر از جنگ اقتصادی/وضعیت مناسب ذخایر کالاهای اساسی

۱۳۹۷/۰۷/۰۵

وزیر جهاد کشاورزی بنیه اقتصادی کشور نسبت به دوران جنگ را فوق‌العاده قوی‌تر دانست و گفت:امروز از نظر ذخایر کالاهای اساسی کشور وضعیت خوبی داریم و برای بیش از یک سال ذخیره گندم در داخل سیلوها وجود دارد؛ چیزی که در هیچ دوره‌ای سابقه نداشته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، «محمود حجتی» در سی‌امین گردهمایی فرماندهان مهندسی رزمی جنگ جهاد که امروز پنجشنبه با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح،معاون رئیس جمهور در امور مجلس،رئیس بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس و مقامات کشوری و لشگری در سالن خوشه برگزار شد، اظهار داشت:ما بعد از انقلاب دوره‌های مختلفی را پشت سر گذاشتیم اما هیچ‌وقت دفاع و مبارزه و جهاد در این دوره ۴۰ ساله از کشورمان و انقلاب رخت نبسته است.

وی با اشاره به این که این روزها که یک جنگ سخت اقتصادی با ملات جنگ روانی در کوچه و بازار و افکار عمومی شکل گرفته است و آثار مخرب جنگ روانی به مراتب از جنگ اقتصادی بیشتر است که‌ به‌خاطر فشار تبلیغات رسانه‌های بیگانه متاسفانه کم و بیش اثربخش واقع می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که بنیه اقتصادی ما نسبت به دوران جنگ فوق‌العاده قوی‌تر است،تصریح کرد:وضعیت،ظرفیت و مشکلات اقتصادی ما این‌ طور که در رسانه‌های بیگانه، فضای مجازی و در لا به لای برخی رسانه های داخلی نشان داده می‌شود،نیست؛ بلکه بنیه ما خیلی قوی‌تر از چیزی است که نشان داده می‌شود.

وی با تأکید بر این که باید ظرفیت ها و توانمندی های خود را باور کنیم، خاطرنشان کرد:تا زمانی که خود را باور نکنیم نمی‌توانیم ایستادگی کنیم. حجتی اظهار امیدواری کرد با تکیه بر لطف خداوند متعال که همواره در همه عرصه ها پشتیبان ملت،نظام و کشور ما هست و با تکیه بر ظرفیت ها و توانمندهای کشورمان بتوانیم از این فشار روانی عبور کنیم.

وی یادآور شد:البته دشمن خارجی تمام توانمندی ها و ظرفیت‌های بین‌المللی خود در دنیا را به کار گرفته است؛اما با توجه به ظرفیت‌ها و برنامه ریزی های انجام شده اگر در دام جنگ روانی دشمن گرفتار نشویم،مشکلی نخواهیم داشت.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که سهم ارزی که امروز زبانزد خاص و عام شده در اقتصاد ما خیلی محدود است،گفت:ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و کالاهای اساسی پیش بینی و تخصیص داده شده است؛ راهکارهای لازم را پیدا کرده‌ایم و در تامین آنها دچار مشکلی نخواهیم شد.

وزیر جهاد کشاورزی گفت:امروز در کالاهای اساسی وفور نعمت داریم اما در برخی کالاها متأثر از بحث روانی و واردات تغییر قیمت داشته‌ایم؛ از نظر ذخایر کالاهای اساسی کشور وضعیت خوبی داریم و امروز برای بیش از یک سال ذخیره گندم در داخل سیلوها وجود دارد؛ چیزی که در هیچ دوره‌ای سابقه نداشته است.

وی ادامه داد:برخی ضعف‌های اجرایی و بعضی کمتر آمادگی ها برای پذیرش شرایط موجب برخی مشکلات شد که در حال رفع و رجوع آن هستیم اما این دوره خیلی طولانی نیست و آن را پشت سر خواهیم گذاشت.

حجتی تاکید کرد:آن‌چه ما با آن روبه‌رو هستیم قبل از واقعی و اقتصادی بودن حتی در سطح بین الملل، فشار رسانه ای و روانی است و آرام آرام راهکارهای لازم را پیدا می کنیم تا با توجه به ظرفیت‌های خیلی خوب کشور مشکلی پیش نیاید.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان ساخت:امروز در بدبینانه‌ترین حالت سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم و صادرات نفتی هم بیش از سال گذشته است.

وی افزود:براساس آمار گمرک،میزان واردات کالاها و نیازهای اساسی ما در همه زمینه ها امسال نیز مانند سنوات گذشته بیش از ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار نخواهد بود.

حجتی گفت:امیدوارم با کمک و پشتیبانی ملت بتوانیم این دوره را به خوبی پشت سر بگذاریم و یک بار دیگر به دنیا ثابت کنیم که ملت ایران با تکیه به ارزش‌ها و پشت سر رهبر انقلاب، کشور و دین خود را حفظ خواهد کرد.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت