وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: افزایش بهره وری، راهبرد بخش کشاورزی در دولت دوازدهم/ راندمان آبیاری از ۳۷ درصد به ۴۴ درصد افزایش یافته است

وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد:در چارچوب اسناد بالادستی و سند اقتصاد مقاومتی، افزایش بهره وری از منابع پایه به ویژه آب، راهبرد بخش کشاورزی در دولت دوازدهم است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،محمود حجتی در حاشیه نشست فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با بیان این که در چارچوب اسناد بالادستی و سند اقتصاد مقاومتی، افزایش بهره وری از منابع پایه به ویژه آب، راهبرد بخش کشاورزی در دولت دوازدهم است، تصریح کرد:در چهار سال گذشته با حمایت دولت و مجلس و مشارکت تولیدکنندگان، بهره وری آب در بخش کشاورزی افزایش یافته است.
وی تاکید کرد: برنامه های توسعه سامانه های نوین آبیاری، کشت نشایی، کشاورزی حفاظتی، استفاده از بذور مقاوم به تنش ها و کم آبی و زودرس که موجب کاهش ۲۵ درصدی مصرف آب می شود، در دولت دوازدهم استمرار می یابد.
حجتی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح های افزایش بهره وری، راندمان آبیاری از ۳۷ درصد به ۴۴ درصد افزایش یافته که رکورد خوبی است و امیدوارم بتوانیم این روند را ادامه دهیم.
وی یادآور شد:بر اساس مطالعات موسسات تحقیقاتی، تولید شکر از چغندرقند به ازای مصرف یک مترمکعب آب از ۲۰۰ گرم در دهه ۸۰ ، با استفاده از بذرهای اصلاح شده و کشاورزی مکانیزه و مبتنی بر اصول علمی و فنی به ۶۰۰ گرم رسیده که هم کاهش مصرف آب و همچنین افزایش تولید محصول را در پی داشته و انشاالله در آینده نیز این روند ادامه خواهد یافت.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت