وزیر جهاد کشاورزی با نماینده ولی‌فقیه در اردبیل دیدار کرد.

وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان اردبیل با نماینده ولی‌فقیه در این استان دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در سفر یک روزه به استان اردبیل و در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، گفت: امسال ۷.۵ میلیون تن خرید گندم انجام شده در حالی که این میزان در سال گذشته ۴.۵ تن بوده است.

وی با بیان این که برای اقتصادی شدن کشاورزی باید به سمت کشاورزی قراردادی پیش برویم، افزود: امسال کشاورزی قراردادی به صورت کامل در محصول گندم را آغاز کرده‌ایم.

ساداتی‌نژاد با بیان این که تنها یک درصد محصولات کشاورزی در ایران کشت قراردادی می‌شده است، یادآور شد: این مهم در برخی از کشورها به ۹۰ درصد نیز می‌رسد؛ البته متوسط کشت قراردادی در جهان ۴۰ درصد است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، بنا است تا پایان دولت در گام اول کشت قراردادی را به مرز ۲۰ درصد برسانیم که البته نیازمند حمایت‌های ویژه‌ در بخش‌های مختلف به خصوص حوزه بانکی است.

وی ادامه داد: ما به عنوان دولت در حال هموار کردن مسیر هستیم تا بخش خصوصی برای کشت قراردادی ورود پیدا کند.

ساداتی‌نژاد درباره سندددار کردن اراضی گفت: متاسفانه تا قبل از دولت سیزدهم ۴ درصد اراضی ما دارای سند بودند و با رویه آن ۳۵ سال برای سنددار کردن اراضی زمان لازم بود.

به گفته وی، برنامه‌ریزی شده تا پایان دولت تمامی اراضی کشاورزی کشور سنددار شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: قیمت محصولات کشاورزی در همه دنیا دارای نوسان است زیرا کشاورزی تقویم‌دار بوده و مانند صنایع تولیدی نیست.

وی ادامه داد: کشاورزی موجود زنده است، بنابراین یک قیمت ثابت در کشاورزی امکان‌پذیر نیست.

مقام عالی وزارت در پایان گفت: ما بر اساس الگوی کشت در استان‌ها پیش می‌رویم و آن را حمایت می‌کنیم که شامل بخشودگی آب بها و برق بها می‌شود.

آیت‌الله سید حسن عاملی نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نیز در دیدار به بررسی مشکلات کشاورزان استان پرداخت.

طراحی سایت توسط فراکارانت