English | یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳

پایان قراردادهای بهره‌برداری صنعتی و تجاری از جنگل‌های شمال در سال ۹۶

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: با پایان قراردادهای بهره برداری صنعتی و تجاری از جنگل های شمال تا پایان سال جاری در کنار جنگلبانان از این عرصه ها حفاظت خواهیم کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، مهندس خداکرم جلالی در جشنواره روز جنگلبانان که در فرهنگسرای نیاوران برگزار شد، افزود: از نیمه دوم سال ۹۵، توقف بهره برداری از جنگل های شمال ابلاغ شد و بر اساس قانون ششم توسعه طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، تمام قراردادهای بهره برداری صنعتی و تجاری جنگل های شمال خاتمه می یابد که اقدام بی نظیری است.
وی کاهش سطح جنگل ها را یکی از چالش های مهم در تخریب زندگی، گرم شدن زمین، بیابانزایی و کمبود آب شیرین در جهان دانست و تصریح کرد: طبق آمار فائو در قرن ۲۱ سالانه ۲۳۰ میلیون هکتار از سطح جنگل های دنیا کاهش می یابد و این در حالی است که با وجود تلاش های فراوان، سالانه ۸۰ میلیون هکتار جنگل در جهان تولید می شود.
جلالی مشارکت مردم و جنگل نشینان را نیز در حفظ و حراست از جنگل ها مهم دانست و گفت: بدون مشارکت مردم و تشکل های مردم نهاد نمی توان از ۱۳۵ میلیون هکتار اراضی ملی که ۱۴٫۳ میلیون هکتار آن را جنگل ها تشکیل می دهد، حفاظت کرد.
وی حضور دام در جنگل و مراتع، طرح های معدنی، عمرانی و گردشگری، آفات، بیماری ها، آتش سوزی و قاچاق چوب را از جمله عوامل تخریب کننده جنگل ها عنوان کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که جامع نگری در حوزه های آبخیز از دیگر راهبردها بر ایجاد تعادل در اکوسیستم و حفظ جنگل ها و مراتع است، اذعان داشت: تلاش می کنیم با یک برنامه هدفگرا، نیازهای ساکنان حوزه های آبخیز را برطرف کنیم.
وی تبدیل یک میلیون هکتار از تالاب های کشور به بیابان در سال های ۸۰ تا ۹۵ را از پیامدهای تغییر اقلیم و گرمایش زمین و کاهش سطح جنگل ها دانست.
در این جشنواره از جنگلبانان نمونه و جنگلبانان ایثارگر و جانباز با اهدای لوح، تجلیل شد.

طراحی سایت توسط فراکارانت