English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

پیش‌بینی تولید ۱۰۵ هزار تن انار از باغات استان سمنان؛ تولید انار در استان سمنان ۳۰ درصد افزایش یافت.

 

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال تولید انار از باغات این استان به ۱۰۵ هزار تن برسد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، مهدی قرائیان اظهار داشت: سطح زیر کشت باغات انار در استان سمنان ۵ هزار و ۸۸۷ هکتار است.

وی با اشاره به میزان تولید محصول انار در استان سمنان افزود: تولید انار این استان امسال افزایش ۳۰ درصدی داشته است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان به ارقام محصول انار نیز اشاره کرد و گفت: گلو باریک ایوانکی، پوست سفید و پوست قرمز سمنان و درجزین، ملاسیه لاسجرد و ملس ساوه برخی از ارقام انار در باغات استان سمنان است.

قرائیان با بیان اینکه فصل برداشت محصول انار از اوایل مهرماه تا اواسط آبان ماه است افزود: عمده انار استان سمنان در شهرستان‌های گرمسار و آرادان، سمنان و مهدی‌شهر، سرخه بوده و در شهرستان‌های دامغان و شاهرود هم کشت می‌شود.

وی به برخی از مشکلات کشت محصول انار نیز اشاره کرد و گفت: کرم گلوگاه انار و همچنین ترکیدگی محصول سبب می‌شود تا بخش قابل ملاحظه‌ای از محصول وارد ضایعات شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از کمبود صنایع فرآوری و همچنین سردخانه در مناطق مستعد به‌عنوان دیگر مشکلات در این بخش اشاره کرد و افزود: توسعه در این بخش نیازمند مشارکت سرمایه‌گذاران است و تسهیلات بانکی برای حمایت از افراد علاقه‌مند در این بخش وجود دارد.

قرائیان گفت: طرح ایجاد سایه‌بان نیز برای کاهش مخاطرات مثل آفتاب‌سوختگی و کاهش مصرف آب در سطح هشت هکتار از اراضی استان سمنان اجرا شده است که سبب افزایش کمی و کیفی محصولات شده است.

طراحی سایت توسط فراکارانت