English | یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳

پیش بینی تولید ۱۴ میلیون تن گندم در سال ۹۶ /خرید ۶۵۰ هزارتن گندم از آغاز فصل برداشت

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: از ابتدای فصل برداشت تاکنون ۶۵۰ هزارتن گندم به ارزش هشت هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال( ۸۴۵ میلیارد تومان) خریداری شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،«اسماعیل اسفندیاری پور» با بیان این که خرید گندم از ۲۱ اسفندماه سال گذشته از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز شده است، افزود: اکنون برداشت و خرید تضمینی گندم در استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان، بوشهر، هرمزگان، جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج)، جنوب فارس، دشت عباس ایلام و کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.
وی تولید و خرید امسال گندم را با توجه به کاهش سطح زیرکشت مشابه سال گذشته برشمرد و اظهارداشت:امسال کشت گندم در سطح پنج میلیون و ۸۹۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم کشور اجرایی انجام شده است.
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی پیش بینی کرد: در سالجاری بیش از ۱۴ میلیون تن گندم تولید و ۱۱ میلیون تن خریداری شود که بیش از نیاز مصرف داخلی است.
اسفندیاری پور افزود: امسال نیز همانند سال گذشته نیازی به واردات گندم نداریم، بلکه باید شرایط را برای صادرات این محصول فراهم کنیم.
مشاور وزیر جهادکشاورزی افزود: امسال نیز همانند سال های گذشته مراکز خرید و تحویل گندم در استان های کشور فعالند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.
وی افزود: امسال نیز هماننند سال های گذشته مسئولیت خرید گندم با شرکت غله و بازرگانی دولتی ایران و پرداخت پول گندمکاران توسط بانک کشاورزی انجام می شود.
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی افزود: براساس مصوبه شورای اقتصاد در سال جاری گندم معمولی (نان) با افت مفید ۴ درصد و ۲ درصد افت غیرمفید هر کیلوگرم ۱۳ هزارریال (۱۳۰۰ تومان) و گندم دوروم (ماکارونی) ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (۱۳۳۰ تومان) خریداری می شود.
سمپاشی مزارع گندم ۴ استان سردسیر الزامی شد
اسفندیارپور گفت: اکنون برای کنترل بیماری های قارچی عملیات سمپاشی در چهار استان گلستان، مازندران، دشت مغان اردبیل و مناطق غربی خراسان شمالی ضروری است.
وی توصیه کرد: گندمکاران استان های مذکور هرچه سریعتر وارد عمل شوند.
به گفته وی، امسال برخی مزارع با آفت علف های هرز مواجه شده اند که برای مبارزه با آن باید از کود سرک استفاده کنند تا این آفت آسیبی به گندم نزند.

طراحی سایت توسط فراکارانت