: پیگیری کشت متراکم و کشت نشایی برای محصول چغندر قند؛ حمایت‌های فنی و اعتباری و تأمین آب مورد نیاز زراعت چغندرقند افزایش یابد.

مجری طرح چغندرقند در وزارت جهاد کشاورزی بر اهمیت و ضرورت حمایت‌های فنی، اعتباری و تأمین آب مورد نیاز زراعت چغندرقند و نیشکر برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی در این بخش تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، پیمان حصاری در جلسه کشت بهاره چغندرقند در استان سمنان که در سالن جلسات سازمان جهاد کشاورزی این استان برگزار شد اظهار داشت: سطح کشت و تولید چغندرقند در کشور در دهه ۷۰ نسبت به دهه ۹۰ تفاوت بسیاری داشته است.

وی با اشاره به اینکه سطح کشت چغندرقند در کشور در دهه ۷۰ به میزان ۲۰۰ هزار هکتار بوده در حالی که در دهه ۹۰ به یک باره این میزان به نصف رسیده است افزود: نکته قابل توجه این است که علی‌رغم کاهش سطح کشت اما در حوزه تولید عملکردها مطلوب بوده است چرا که تولید چغندرقند از پنج میلیون تن در دهه ۷۰ به بیش از ۶ میلیون تن در دهه ۹۰ رسیده است که نشان از عملکرد مطلوب در این حوزه است.

مجری طرح چغندرقند در وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: در کل کشور بر اساس آمارها و بررسی‌های انجام شده تنها ۲۵ درصد مزارع چغندرقند بیمه هستند و به عبارتی ۷۵ درصد از مزارع چغندرقند در کشور بیمه نشده‌اند.

حصاری با اشاره به جلسات متعددی که در امسال با صندوق بیمه برگزار شده است گفت: خواسته ما از کشاورزان این است که برای افزایش عملکردها کشت چغندرقند را در قبل از پیک انجام دهند یعنی در اسفندماه کشت چغندرقند را انجام دهند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند.

وی با تأکید بر اینکه چند سالی است که در بحث کشت چغندرقند به دنبال کشت متراکم و کشت نشایی هستیم گفت: ما به دنبال افزایش سطح کشت چغندرقند در کشور نیستیم بلکه هدف و اولویت و برنامه‌ریزی‌ها بر مبنای افزایش عملکردها و افزایش تولید بنا نهاده شده است یعنی اگر در یک سال سطح کشت چغندرقند ۱۰۰ هزار هکتار است همین میزان را ثابت نگه داریم و در عوض میزان بازدهی و عملکرد را افزایش بدهیم و یا اگر سطح کشت را پایین می‌آوریم میزان تولید کاهش نیابد.

مجری طرح چغندرقند در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به وجود هفت کارخانه قند در خراسان و سمنان گفت: هفت کارخانه قند در این ۲ استان وجود دارد اما با یک ظرفیت تولید محدود اما در آذربایجان تعداد کارخانه‌های قند بسیار محدودتر اما میزان تولیدشان بسیار بیشتر است.

حصاری تأکید کرد: باید کارخانه‌های قند در آینده همگی تجمیع شوند و از حالت پراکندگی خارج شوند تا بتوانیم سطح تولید را افزایش دهیم.

وی در مورد میزان مصرف آب در حوزه کشت چغندرقند گفت: علی‌رغم صحبت‌های غیرکارشناسی که گفته می‌شود چغندرقند بیشترین آب را مصرف می‌کند اما این‌ گونه نیست و حتی نسبت به کشت گندم هم مصرف آب بسیار متعادل‌تری دارد. در کشور ۶ میلیون هکتار اراضی آبی داریم که از این میزان دو میلیون هکتار گندم آبی می‌کاریم.

مجری طرح چغندرقند در وزارت جهاد کشاورزی با تأکید بر اعطای تسهیلات بیش از آنچه هست به کشاورزان گفت: ۵۴ درصد از آبیاری در بخش کشت چغندرقند به میزان ۵۰ هزار هکتار به صورت آبیاری تحت‌فشار انجام می‌شود.

حصاری با تأکید بر اینکه باید کشاورزان خوب و با بازدهی بالا در بخش کشاورزی گلچین شوند تا کشاورزان بد از کشاورزان خوب یاد بگیرند گفت: باید کارخانه‌های قند ادوات و مکانیزاسیون مدرن خریداری کنند و یا کشاورزان این بخش را تجهیز کنند.

وی بر اهمیت و ضرورت حمایت‌های فنی، اعتباری و تأمین آب مورد نیاز زراعت چغندرقند و نیشکر برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی در این بخش تأکید کرد.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت