English | دوشنبه, ۴ تیر , ۱۴۰۳

کشاورزان نمونه ۶۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری محصول تولید می کنند/ استفاده از دانش فنی راهکار کاهش شکاف تولید کشاورزی

کشاورزان نمونه ۶۰ درصد بیشتر از میانگین کشوری محصول تولید می کنند/ استفاده از دانش فنی راهکار کاهش شکاف تولید کشاورزی

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تنها راه جبران و کاهش شکاف تولید، استفاده از دانش فنی کشاورزی و بهره وری است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،محمدعلی طهماسبی روز چهارشنبه در همایش بزرگداشت روز جهانی غذا در ساری به موفقیت طرح های توسعه کشاورزی با هدف افزایش تولید و دسترسی آسان به محصولات غذایی اشاره کرد و افزود: تولیدکنندگان برتر و نمونه کشاورزی کشور حدود ۶۰ درصد بیشتر از میانگین تولیدات محصول کشاورزی برداشت می کنند.
وی به ۲ نمونه شکاف تولید برنج و مرکبات در مازندران اشاره کرد و گفت: اینکه برنجکار نمونه از هر هکتار ۱۳ تن شلتوک ارقام پرمحصول برداشت کند که هفت تن بیشتر از میانگین است یا باغدار نمونه بیش از ۱۳۵ تن مرکبات در هر هکتار تولید کند که ۱۰۰ تن بیشتر از میانگین است ، شکاف بالای تولید را ثابت می کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی، بخش کشاورزی را بیشترین تامین کننده میزان رشد اقتصادی کشور معرفی کرد و گفت: این را مدیون تولید کنندگان هستیم.
طهماسبی به نقش غذا و تاثیر اصلی بر جوامع بشری اشاره کرد و بیان داشت: امروز تعداد گرسنگان جهان یک میلیارد نفر تخمین زده می شود که دو سوم آنها در قاره آسیا هستند.
وی علل عمده وجود گرسنگی و در دسترس نبودن محصولات غذایی را تخریب و فرسایش خاک، کاهش بارش، گرم شدن زمین، تخریب مراتع و جنگل و آلودگی زیست محیطی آبی و خاکی دانست و گفت: باید به این نکته که آیندگان به غذا نیاز دارند و ماباید به فکر نسل های آینده باشیم ، توجه جدی کنیم.
وی ادامه داد: دولت ها مساله امنیت غذایی را همواره مورد توجه جدی قرار می دهند و از زمان آغاز به کار دولت یازدهم وضعیت ایران در حوزه توجه به تولید و امنیت غذایی بهتر شده است.
وی بهبود آمار کم غذایی، کم وزنی و مرگ و میر کودکان در ایران را نشانه افزایش تولید و دسترسی آسان تر به محصولات غذایی در کشور دانست و اظهار داشت: از پنج سال گذشته تا کنون ایران توانسته در مقابله با فقر و گرسنگی موفق عمل کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در عین حال گفت که سوء تغذیه فقط به مسائل مالی بر نمی گردد بلکه الگوی تغذیه نیز بسیار مهم است چراکه اگر الگوی تغذیه عملیاتی نشود با مشکل مواجه خواهیم شد.
طهماسبی در پایان تصریح کرد : ایجاد و گسترش زنجیره تولیدات غذایی نیاز اساسی است و جزیره ای عمل کردن در تولیدات محصولات کشاورزی باید از بین برود.

طراحی سایت توسط فراکارانت