English | پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳

کشت پاییزه گندم در کشور آغاز شد/ پیش بینی تولید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تنی گندم در سال ۱۴۰۴

مشاور وزیر جهاد کشاورزی و مجری طرح گندم کشور از آغاز همزمان کشت پاییزه در کشور همزمان با برگزاری این همایش در ارومیه خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، اسماعیل اسفندیاری‌پور در همایش آغاز همزمان کشت پائیزه گندم در سراسر کشور که در محل جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی برگزار شد، با بیان اینکه طبق برآوردهای انجام شده تولید ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تنی گندم در سال ۱۴۰۴ پیش بینی شده است، افزود: متوسط خرید گندم از کشاورزان در سال های ۹۰ تا ۹۲ به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن بود در حالی که متوسط خرید گندم در ۴ سال گذشته ۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تن رسید.
وی با بیان اینکه ۸٫۵ میلیون تن گندم برای تهیه آرد خبازی در کشور نیاز داریم که در داخل کشور تامین می‌شود، ادامه داد: در سال ۹۲، ۲۹۰ هزار تن بذر از کشاورزان خریداری شد که با روند صعودی و رو به رشد، این رقم در سال زراعی گذشته به ۴۶۸ هزار تن بذر رسید و خوشبختانه کشاورزان از خرید بذر اصلاح شده استقبال می‌کنند.
اسفندیاری‌پور با اعلام اینکه در سال ۹۱ نزدیک به ۷ میلیون تن گندم با قیمت هر تن ۳۸۵ دلار وارد کشور شد، گفت: این واردات ۲٫۶ میلیارد دلار هزینه برای کشور به ارمغان داشت که این رقم باید صرف حمایت از کشاورزان کشور خودمان می شد.
وی اظهار کرد: در حال حاضر یک میلیون و ۲۵ هزار هکتار از اراضی دیم کشور کمتر از ۳۰۰ میلی متر بارندگی دارند و برخی از آنها از چرخه خارج شده اند.
این مسئول با اعلام این که گندم دیم در سطح ۴۰۵ شهرستان کشور کشت می‌شود، بیان کرد: شهرستان شوش با تولید بیش از ۳۱۸ هزار تن رتبه اول کشت را در این زمینه به خود اختصاص داده است.
مجری طرح گندم کشور گفت: استراتژی بازار در بخش کشاورزی از مهمترین دغدغه‌های کشاورزان بوده و از موضوعاتی است که باید در اولویت توجه قرار گیرد. همچنین در برنامه گندم، رویکرد ما تأمین نیاز داخلی است و صادرات را در اولویت قرار نداده‌ایم.
وی با بیان این که سطح زیر کشت کلزا در کشور ۰٫۷ درصد است، گفت: هر چند کشت کلزا در برخی شهرستان‌ها برای تناوب گندم صورت می‌گیرد اما باید سطح زیر کشت این محصول استراتزیک در کشور به جهت عدم وابستگی به کشورهای بیگانه بیش از گذشته افزایش یابد.
اسفندیاری‌پور با اشاره به نحوه اجرای طرح انتقال یافته‌های گندم در کشور، اعلام کرد: سطح ابلاغی در سال زراعی پیش رو برای آذربایجان غربی ۷۴ هزار و ۵۰۰ هکتار است.
وی در پایان به الزامات حمایتی در کشت گندم اشاره و اظهار کرد: توجه به سیاستگذاری درست در سطوح ملی، حمایت و پشتیبانی، درآمد مناسب برای کشاورز و پیگیری و پشتکار همه عوامل تولید گندم، می‌تواند در خودکفایی گندم به نتایج مطلوب‌تر بیانجامد.
رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندم کاران ایران نیز در این همایش اظهار کرد: از اهداف تشکیل بنیاد ملی توانمندسازی گندم‌کاران کشور می‌توان به افزایش مشارکت گندم‌کاران پیشرو در سیاست‌گذاری و بهبود امور تولید، فرهنگ‌‌سازی در جهت نحوه افزایش بهره‌وری از منابع آب و خاک و کلیه نهاده‌های تولید، جذب سرمایه‌های فکری، نوآوری و انتقال تکنولوژی‌های ‌نوین به گندم‌کاران در زمینه‌های مختلف و افزایش درآمد آنان اشاره کرد.
بعد از پایان همایش حضور مجری طرح گندم کشور و هیات همراه در روستای تازه کند شهرستان نقده جهت اعلام آغاز رسمی همزمان کشت پاییزه گندم در سراسر کشور از دیگر برنامه‌های سفر یکروزه اسماعیل اسفندیاری و هیئت همراه به استان آذربایجان غربی بود.

طراحی سایت توسط فراکارانت