English | یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳

۱۱ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت گلخانه در استان کرمانشاه امسال پرداخت شده است

۱۱ میلیارد تومان تسهیلات برای ساخت گلخانه در استان کرمانشاه امسال پرداخت شده است

۱۳۹۷/۰۴/۳۰

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت:در سال جاری ۱۱ میلیارد تومان تسهیلات از محل طرح اشتغال فراگیر و توسعه روستایی و عشایری برای احداث گلخانه در استان کرمانشاه به متقاضیان پرداخت شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر خسرو شهبازی در گفت و گو با خبرنگار ما پیش بینی کرد که امسال ۲۵ تا ۳۰ هکتار به سطح گلخانه های این استان اضافه شود.

وی با بیان این که در سال گذشته ۴۳۰ هکتار زمین برای احداث گلخانه شناسایی و زیر ساخت های آن برای سرمایه گذاری بخش خصوصی آماده شده است، تصریح کرد: از این سطح در سال ۹۷ حدود ۲۵ تا ۳۰ هکتار گلخانه احداث خواهد شد.

شهبازی افزود: در حال حاضر دو مجتمع گلخانه ای بزرگ در اسلام آباد غرب به وسعت ۲۵ هکتار و شهرستان هرسین به وسعت ۴۷ هکتار در حال ساخت است.

وی ادامه داد: ساخت مجتمع گلخانه ای در اسلام آباد غرب ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز دارد که ۴۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آن از محل صندوق توسعه ملی تامین می شود.

درباره احداث گلخانه در شهرستان هرسین نیز اظهار داشت: این گلخانه با مشارکت یک شرکت ایرانی و یک شرکت آلمانی تاسیس خواهد شد و برآورد می شود نزدیک به ۴۳ میلیون یورو اعتبار برای ساخت آن سرمایه گذاری نیاز باشد.

وی گفت: تولید این دو گلخانه ۵ برابر فضای باز است و طبق محاسبات در هر هکتار ۵۰۰ تا ۶۰۰ تن محصول گوجه فرنگی و خیاز در این گلخانه ها تولید می شود.

شهبازی هدف از احداث و توسعه این گلخانه ها را، صادرات به روسیه و کشورهای حوزه خلیج فارس عنوان کرد.

وی خاطر نشان کرد: تا دو سال گذشته سطح گلخانه های این استان ۳۳ هکتار بود که با برنامه ریزی های انجام شده سطح گلخانه ها اکنون به حدود ۵۰ هکتار رسیده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: در این گلخانه ها به طور عمده گل های شاخه بریده و سبزی و صیفی تولید می شود.

وی با اذعان به این که استان کرمانشاه یکی از قطب های کشاورزی است، اظهار داشت: سطح اراضی کشاورزی در این استان ۹۴۶ هزار هکتار است که ۲۴۰ هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم می باشد.

طراحی سایت توسط فراکارانت