۱۰۰ میلیون هکتار از زمین های کشور نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری / تاکنون ۳۰ درصد پروانه های بهره برداری از جنگل ها متوقف شده است

۱۰۰ میلیون هکتار از زمین های کشور نیازمند اجرای عملیات آبخیزداری / تاکنون ۳۰ درصد پروانه های بهره برداری از جنگل ها متوقف شده است

رییس سازمان جنگل ها،مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ۱۰۰ میلیون هکتار از زمین های کشور نیازمند آبخیزداری است که تا به امروز ۲۶ میلیون هکتار آن اجرایی شده و باید روند آبخیزداری در کشور تسریع شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از استانداری گلستان، خداکرم جلالی در دیدار با استاندار گلستان اظهار کرد: مهمترین چالش کشور در زمینه محیط زیست بیلان منفی آب های زیرزمینی است و در این راستا مهمترین اقدام زیربنایی مسئله آبخیزداری است.
خداکرم جلالی شدت بارش ها را نشان دهنده تغییر اقلیم جغرافیایی دانست، افزود: ماحصل تغییرات اقلیمی در کشور کمبود آب شیرین و بیابان زایی در کشور خواهد بود.
وی افزود: ۱۰۰ میلیون هکتار از زمین های کشور نیازمند آبخیزداری است که تا به امروز ۲۶ میلیون هکتار آن اجرایی شده و باید روند آبخیزداری در کشور تسریع شود و در این راستا حتی خیرین نیز در استان های هرمزگان و فارس فعال شده اند.
وی با تاکید بر اهمیت استراحت جنگل ها و توقف بهره برداری، خاطر نشان کرد: تاکنون ۳۰ درصد پروانه های بهره برداری از جنگل ها متوقف شده است و تا پایان سال جاری تمامی پروانه های بهره برداری از جنگل های خطه شمال متوقف خواهد شد.
در این دیدار، استاندار گلستان نیز تصریح کرد: باید در کلان کشور تنفسی برای جنگل ها ایجاد شود و بهره برداری از جنگل ها به صفر برسد و بهره برداران هرچه سریعتر از جنگل ها خارج شوند.
حسن صادقلو با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در بین مردم جهت حفظ و صیانت از جنگل ها و منابع طبیعی، افزود: کمبود درختان به طغیان رودخانه ها دامن می زند و ما برای پیشگیری از حوادث نیاز به تحولی در رفتارهای اجتماعی داریم.
وی یادآور شد: وقوع ۱۱۰ سیل طی ۳۰ سال گذشته در استان گلستان موجب اهتمام جدی استان بر تهیه و تدوین طرح جامع مدیریت سیل در استان شد و لازم است بودجه مورد نظر در این خصوص به استان اختصاص یابد.
در این دیدار، مهندس موسوی مدیرکل دفتر مدیریت بحران وزارت جهاد کشاورزی عدم تخصیص به موقع منابع را عاملی در تشدید حوادث دانست و افزود: اگر تخصیص ها در برنامه های پیشگیرانه مدیریت بحران به صد برسد و دستگاه های مسئول در مدیریت بحران بتوانند تا ۵ درصد از بودجه ملی خود را برای مدیریت بحران استفاده کنند ، اقدامات با سرعت و دقت بیشتری انجام می شود.

طراحی سایت توسط فراکارانت