English | پنج شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۴۰۳

۱۱۰۰ هکتار زمین برای احداث گلخانه واگذار شد/افزایش ۱۰ برابری تولید و کاهش مصرف آب با توسعه کشت های گلخانه ای

معاون شرکت شهرک های کشاورزی گفت: تاکنون ۱۱۰۰ هکتار زمین برای احداث گلخانه در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سید رحمت الله پریچهر با اشاره به اینکه ایجاد و ساماندهی شهرکهای گلخانه ای و آماده سازی زیرساختهای تولید مانند تامین آب، برق،گاز، خیابان کشی، قطعه بندی و دیوار کشی در دستور کار این شرکت قرار دارد افزود: تسهیلات مورد نیاز احداث این شهرکها از محل صندوق توسعه ملی فراهم شده است و ۷۰ درصد تسهیلات به صورت وام با بازپرداخت ۶ ساله در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.
وی گفت: ۳۰ درصد از سرمایه مورد نیاز برای احداث گلخانه ها آورده کشاورز است و سود تسهیلات نیز در مناطق توسعه یافته ۱۴٫۵ درصد و در مناطق کمتر توسعه یافته ۱۰ تا ۱۱ درصد است.
معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک های کشاورزی تاکید کرد: بازپرداخت تسهیلات بانکی پس از سه سال یعنی از زمانی که واحد گلخانه ای به تولید اقتصادی می رسد آغاز می شود.
پریچهر افزود: بر اساس برنامه ششم باید حدود ۱۶ هزار و ۷۰۰ هکتار واحد گلخانه ای ایجاد شود که ۴۰ درصد این برنامه از سطح مجتمع ها و شهرک های گلخانه ای تامین خواهد شد.
وی گفت: صرفه جویی و افزایش بهره وری آب مهمترین دستاورد انتقال کشت محصولات سبزی و صیفی از فضای باز به گلخانه هاست.
معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک های کشاورزی افزود: ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی به کشت محصولات سبزی و صیفی اختصاص دارد که با احداث و توسعه گلخانه ها امکان انتقال این مزارع در ۴۰ هزار هکتار از گلخانه ها فراهم می شود.
وی افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده بطور متوسط برای تولید هر کیلو گوجه فرنگی در فضای باز ۴۰۰ لیتر آب مصرف می شود در حالی که در گلخانه میزان مصرف آب به کمتر از ۴۰ لیتر کاهش می یابد.
معاون فنی و اجرایی شرکت شهرک های کشاورزی گفت: میزان تولید محصول گوجه فرنگی در یک هکتار گلخانه ۱۰ برابر میزان تولید این محصول در فضای باز است.
پریچهر افزود: اگر فقط کشت گوجه فرنگی و خیار را از فضای باز به گلخانه منتقل کنیم بیش از ۳ میلیارد متر مکعب آب صرفه جویی می شود و در هر دوره کشت نیز حدود ۴۰۰ تن گوجه فرنگی و ۳۵۰ تن خیار تولید خواهد شد.
وی گفت: در هر هکتار گلخانه نیز برای ۶ تا ۱۰ نفر اشتغال ایجاد می شود و یکی از بخش هایی است که می تواند به عنوان افزایش اشتغال مورد نظر قرار گیرد.

 

طراحی سایت توسط فراکارانت