English | چهارشنبه, ۹ خرداد , ۱۴۰۳

۱۴ میلیون تن گندم امسال در کشور تولید می شود

مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی از فرآیند عملیات برداشت و خرید گندم در پنج استان کشور خبرداد و گفت: بین ۱٫۵ تا دو درصد خرید گندم مربوط به فروردین ماه جاری است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا،’اسماعیل اسفندیاری پور’ با بیان این که خرید گندم از ۲۱ اسفندماه سال گذشته از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز شد افزود: عملیات برداشت و خرید گندم در بوشهر، جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج) هرمزگان و جنوب خوزستان ادامه دارد.
وی اظهار داشت: براساس برآوردهای سه سال گذشته برداشت گندم نزدیک ۱٫۵ تا دو درصد در فروردین ماه، ۱۵ درصد در اردیبهشت ماه، ۲۵ درصد خردادماه، ۳۰ درصد تیرماه و مردادماه و نزدیک ۲۸ درصد در شهریورماه تا پایان مهرماه انجام می شود.
مجری طرح گندم کشور از پیوستن استان فارس به پنج استان برداشت و خرید گندم خبرداد و تصریح کرد: طی روزهای آتی برداشت و خرید گندم نیز در جنوب استان فارس نیز شروع و به تدریج به استان های مختلف تسریع می یابد.
به گفته وی، به دلیل سرمای اواخر سال گذشته، برداشت گندم امسال نسبت به سنوات گذشته نزدیک ۱۰ روز به تاخیر افتاد و تا اواخر مهرماه برداشت ادامه پیدا می کند.
وی تولید و خرید امسال گندم را با توجه به کاهش سطح زیرکشت مشابه سال گذشته دانست و پیش بینی کرد: در سالجاری بیش از ۱۴ میلیون تن گندم تولید و ۱۱ میلیون تن خریداری شود که بیش از نیاز مصرف داخلی است.
مشاور وزیر جهاد کشاورزی افزود: امسال نیز همانند سال های گذشته مراکز خرید و تحویل گندم در استان های کشور فعالند و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
وی تصریح کرد: امسال نیز همانند سال گذشته به واردات گندم نیازی نداریم بلکه باید شرایط را برای صادرات این محصول فراهم کنیم.
به گفته وی، امسال کشت گندم در سطح پنج میلیون و ۸۹۰ هزار هکتار از اراضی آبی و دیم کشور اجرایی انجام شده است.
وی درباره عملکرد گندم امسال در واحد سطح گفت: گزارش های اولیه نشان می دهد میانگین عملکرد برداشت گندم در ۲۳ هکتار نزدیک ۷٫۵ تن در هکتار بوده، درحالی که در منطقه جیرفت کرمان با برداشت ۸٫۳ تن گندم در هر هکتار رکورد زدیم.
وی افزود: امسال نیز هماننند سالهای گذشته مسئولیت خرید گندم با شرکت غله و بازرگانی دولتی ایران و پرداخت پول گندمکاران توسط بانک کشاورزی انجام می شود.
چهار میلیون تن گندم تولیدی ایران درجه یک است
وی گندم تولید داخلی را کیفی دانست و افزود: کیفیت گندم ایران در حدی است که به تمامی مصارف صنعتی (کارخانجات تولید کننده ماکارونی و شیرینی سازی ) و خبازی ها می رسد.
به گفته وی، طبق امارها بیش از چهار میلیون تن از گندم تولیدی کشورما درجه یک است که به مصارف صنعتی می رسد که بخش عمده تولیدات این نوع گندم به استان های جنوب فارس، خوزستان، جنوب کرمان و دشت عباس استان ایلام اختصاص دارد.
وی به کشاورزان توصیه کرد: امسال برخی مزارع با آفت علف های هرز مواجه شده اند که برای مبارزه با آن باید از کود سرک استفاده کنند تا این آفت آسیبی به گندم نزند.
اسفندیاری پور گفت: طبق مصوبه شورای اقتصاد در سال ۹۶ گندم معمولی (نان) با افت مفید ۴ درصد افت مفید و دو درصد افت غیرمفید هر کیلوگرم ۱۳ هزارریال (۱۳۰۰ تومان) و گندم دروم (ماکارونی) ۱۳ هزارو ۳۰۰ریال (۱۳۳۰ تومان) خریداری می شود

طراحی سایت توسط فراکارانت