English | شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳

۲ میلیون اصله نهال در نهالستان‌های استان سمنان تولید می‌شود

۲ میلیون اصله نهال در نهالستان‌های استان سمنان تولید می‌شود

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از تولید سالانه بیش از ۲ میلیون اصله نهال در نهالستان‌های این استان خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، مهدی قرائیان در جلسه با تولیدکنندگان نهال استان سمنان اظهارداشت: این تعداد نهال شامل انواع نهال‌های اصلاح شده از گونه‌های زردآلو، سیب، گلابی، انار، پسته، انگور، گردو و برخی دیگر از درختان میوه است.

وی با اشاره به اینکه تولید این تعداد نهال برای توسعه باغات استان سمنان برنامه‌ریزی‌شده است افزود: نهال‌های رسمی تولید شده، در ۵۴ نهالستان استان سمنان تولید می‌شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای توسعه باغات این استان اضافه کرد: پیش بینی می‌شود امسال شاهد توسعه بیش از سه هزار هکتاری باغات در استان سمنان باشیم.

قرائیان افزود: با آغاز فصل احداث باغ و با توجه به برنامه‌ریزی‌ها انجام شده برای توسعه باغات به ویژه توسعه باغات در اراضی شیب‌دار و نیز جایگزینی بخشی از باغات قدیمی و کم‌بهره با باغ‌های مدرن و جدید، توسعه این میزان باغ در استان سمنان برنامه‌ریزی‌شده است.

وی با تأکید بر لزوم استفاده از نهال‌های شناسنامه‌دار و اصلاح شده برای توسعه باغات عنوان کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده عمده نهال مورد نیاز برای توسعه باغات استان سمنان از نهالستان‌های این استان قابل تامین است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: نهالستان‌های استان سمنان زیر نظر کارشناسان جهاد کشاورزی و مؤسسه ثبت گواهی بذر و نهال کشور قرار داشته و ضمن انجام مراقبت‌های ویژه برای تولید نهال در آن، روند تولید نهال نیز در بازدیدهای کارشناسی کنترل می‌شود.

قرائیان اضافه کرد: تنها در صورت تأیید کارشناسان ارزیاب و پس از بررسی‌های آزمایشگاهی از سوی مدیریت حفظ نباتات، گواهی سلامت برای نهال‌های تولید شده در نهالستان‌ها صادر شده و این نهالستان‌ها برای عرضه نهال‌های تولیدی خود از کمیته نهال استان مجوز عرضه می‌گیرند.

طراحی سایت توسط فراکارانت