English | یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳

۲۰۰هکتار از اراضی بایر شهرستان به کشت خارشتر اختصاص یافت

 

 

 


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرخه از کشت۲۰۰هکتار خار شتر در اراضی بایر شهرستان خبر داد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سرخه فاطمه سعیدی در جلسه شورا هماهنگی این شهرستان گفت: یکی از سیاستهای مهم دولت و استان در جهت حفظ و پایداری منابع آبی کشت گیاهان کم آب بر می باشد از اینرو گیاه خارشتر با توجه به مقاومت این گیاه به تنش های خشکی یکی از بهترین گزینه ها برای کشت در شرایط کنونی است.
وی افزود: یکی از فوائد مهم این گیاه تأمین علوفه مورد نیاز جهت استفاده دام سبک می باشد به نحوی که ترکیبات موجود در این گیاه به راحتی توسط دام قابل هضم بوده و در نهایت شیر و گوشت تولیدی از این دامها دارای ارزش غذائی بالاتری نیز می باشد.
سعیدی با اشاره به آموزش بهره برداران منطقه در جهت کشت این گیاه افزود: برگزاری دوره های آموزشی در راستای انتقال تکنیک های کشاورزی در سطح شهرستان و آشنائی بهره برداران به نحوه کشت و بهره برداری از این گیاه مهمترین اقداماتی بود که در دستور کار قرار گرفت.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سرخه گفت: از آنجائیکه این گیاه جزء گیاهان داروئی می باشد یکی دیگر از جنبه های استفاده و بهره برداری در صنعت تولید عرق خارشتر می باشد که از برنامه های شهرستان در جهت آموزش و بهره برداری از آن می باشد.
فاطمه سعیدی به ضرورت توانمند سازی زنان روستائی اشاره کرد و افزود:آموزش کشت این گیاه به زنان روستائی می تواند علاوه برکمک به وضعیت معیشت روستائیان زمینه عدم مهاجرت آنها به شهرها را نیز فراهم سازد.
به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان سرخه در سال جاری۲۰۰هکتار از اراضی بایر این شهرستان به کشت این گیاه اختصاص یافته و تلاش می شود زمینه های افزایش سطح زیر کشت اراضی بایر در سالهای بعد فراهم گردد.

طراحی سایت توسط فراکارانت