English | سه شنبه, ۲۶ تیر , ۱۴۰۳

۳۰تن از بقاياي پسته تازه سيلو و پس از دو ماه مورد مصرف دام سبک و سنگین قرار گرفت

با هدف استفاده بهينه از بقاياي محصولات كشاورزي در مرحله اول؛

۳۰تن از بقاياي پسته تازه سيلو و پس از دو ماه مورد مصرف دام سبک و سنگین قرار گرفت

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: با هدف استفاده بهینه از بقایای محصولات کشاورزی در مرحله اول ۳۰تن از بقایای پسته تازه از ترمینال‌های فرآوری این محصول جمع‌آوری ، بسته بندی و سیلو سازی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، مصطفی شاه‌حسینی با اشاره به اجرای طرح بسته‌بندی بقایای پسته اظهار داشت: این مهم با هدف استفاده بهینه از بقایای کشاورزی و همچنین اجرای طرح بسته‌بندی مکانیزه بقایای پسته در شهرستان دامغان اجرایی شده است.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در این راستا گفت: تا کنون حدود ۳۰ تن از بقایای پسته جمع‌آوری و با دستگاه سیلاژبگر بسته‌بندی و دپو شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اضافه کرد : برای فرآوری بقایا نیازمند گذشت ۲ ماه از زمان بسته‌بندی بوده که پس از گذشت دو ماه با بازدید‌های متعدد و نمونه برداری از بقایای این محصول مشخص شد که برای استفاده در جیره غذایی دام های سبک و سنگین بلامانع است.

شاه‌حسینی افزود: در این راستا و با هدف اجرای طرح استفاده از بقایای محصولات کشاورزی در جیره غذایی دام استان تعدادی از دامداران متقاضی انتخاب و به هرکدام از آنها مقدار قابل توجهی از بقایای پسته  سیلو شده برای تغذیه دام آنان داده شد.

وی خاطر نشان کرد: دستورالعمل مربوط به آنالیز بقایا و همچنین چگونگی مصرف و محدودیت مصرف این بقایا در دام‌های مختلف نیز به متقاضیان ارائه شد.

معاون سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از برگزاری یک دوره کارگاه آموزشی یک روزه برای آشنایی و توجیه مصرف بقایا در تغذیه دام خبر داد و افزود: این کارگاه آموزشی برای کارشناسان پهنه و دامداران متقاضی در محل جهاد کشاورزی شهرستان دامغان برگزار شد.

در استان سمنان سالانه مقدار ۵۰۰۰تن بقایای پسته قابل برداشت وجود دارد که در صورت سیلو نمودن آنها مقدار قابل توجهی از خوراک مورد نیاز دام تامین می گردد.

در پایان معاون بهبود تولیدات دامی سازمان از تشکل های دامی درخواست نمود تا در اجرای این طرح همکاری و مشارکت جدی داشته باشند.

طراحی سایت توسط فراکارانت