۳۳ برنامه عملیاتی در کارگروه تخصصی کشاورزی و امنیت غذایی پدافند غیرعامل استان سمنان اجرا شد

رئیس کارگروه تخصصی کشاورزی و امنیت غذایی پدافند غیرعامل استان سمنان اجرای ۳۳ برنامه عملیاتی در این کارگروه در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، محمدرضا قاسمی در این خصوص اظهار داشت: این برنامه‌های عملیاتی در حوزه‌های منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست، تعاون روستایی، دامپزشکی، تولیدات دامی، تولیدات گیاهی، آموزش و ترویج، شیلات و حوزه آب و خاک بوده است.

وی با اشاره به مهمترین وظایف و اولویت‌های کارگروه تخصصی و کشاورزی پدافند غیرعامل استان سمنان افزود: تشکیل و برگزاری مستمر جلسات کارگروه تخصصی کشاورزی و امنیت غذایی، برنامه عملیاتی مقابله با تهدیدات زیستی بخش کشاورزی استان، شناسنامه‌دار کردن واحدهای شیمیایی بخش کشاورزی استان سمنان و برگزاری جلسات مشترک با کارگروه زیستی در خصوص اقدامات موثر در راستای اجرای دستورالعمل ماده ۶۵ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، پیگیری احداث آزمایشگاه مرجع گیاه پزشکی و دامپزشکی، برگزاری مانور دور میزی در اداره کل دامپزشکی استان، ارتقای پوشش حفاظتی منابع طبیعی و بلوک بندی مناطق بحرانی و جلوگیری از آتش‌سوزی و برخی دیگر از اقدامات از جمله اهم فعالیت های کارگروه کشاورزی و امنیت غذایی پدافند غیرعامل استان سمنان در سال گذشته بوده است.

رئیس کارگروه تخصصی کشاورزی و امنیت غذایی پدافند غیرعامل استان سمنان با اشاره به اعتبارات لازم برای اجرای برنامه‌های عملیاتی پدافند غیرعامل در حوزه تخصصی این کارگروه در سال گذشته افزود: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این ۳۳ برنامه عملیاتی بیش از سه هزار و ۳۷۷ میلیارد و ۸۴۴ میلیون ریال برآورد شده است.

قاسمی خاطرنشان کرد: شناسنامه‌دار کردن واحدهای شیمیایی بخش کشاورزی استان سمنان یکی از اقدامات مهم کارگروه تخصصی کشاورزی و امنیت غذایی پدافند غیرعامل استان سمنان بوده است.

وی با اشاره به برگزاری مانور مقابله با سموم قاچاق بخش کشاورزی در همه ۸ شهرستان استان سمنان اضافه کرد در این راستا تعداد ۸۰ مورد بازدید و سرکشی از ۸۰ واحد فروش سموم بخش کشاورزی در استان سمنان انجام شده است.

وی با اشاره به اهداف برگزاری مانور نظارت بر فروشگاه‌های سموم بخش کشاورزی تصریح کرد: این مانورها در راستای مقابله با تهدیدات زیستی بخش کشاورزی، آگاهی بخشی به کارشناسان و بهره‌برداران این بخش، تولید محصولات سالم و افزایش امنیت غذایی و کاهش اثرات زیست محیطی مخرب در حوزه کشاورزی و همچنین جلوگیری از ورود، خرید، توزیع و فروش سموم قاچاق برگزار شده است.

رئیس کارگروه تخصصی کشاورزی و امنیت غذایی پدافند غیرعامل استان سمنان با اشاره به نتایج پیگیری‌ها در راستای احداث آزمایشگاه مرجع گیاه پزشکی و دامپزشکی در استان سمنان گفت: با توجه به لزوم وجود این آزمایشگاه و آغاز کار احداث آن در سال ۱۴۰۱، باید اعتبارات لازم برای احداث این آزمایشگاه مرجع پیش بینی شود.

قاسمی با بیان اینکه احداث این آزمایشگاه مرجع بر اساس برآورد سال گذشته بیش از ۵۰۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز داشت و این رقم امروز به یک هزار و ۱۱۴ میلیارد ریال رسیده است؛ بر لزوم تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار احداث این آزمایشگاه تأکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت و ضرورت احداث این آزمایشگاه مرجع بر اساس ماده ۶۵ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت عنوان کرد: در این راستا رصد و آزمایش مستمر فرآورده‌های غذایی به منظور جلوگیری از اختلالاتی که در موضوعات باروری داشته و احتمال سقط جنین با مصرف مواد غذایی نامناسب وجود دارد؛ ضروری است.

️رئیس کارگروه تخصصی کشاورزی و امنیت غذایی پدافند غیرعامل استان سمنان افزود: این آزمایشگاه با توجه به ظرفیت نیروی انسانی تخصصی موجود در استان سمنان می‌تواند آزمایشگاه مرجع در شرق کشور باشد.

طراحی سایت توسط فراکارانت