۶۵ درصد قراردادهای بهره برداری از جنگل های شمال کشور متوقف شده است

۶۵ درصد قراردادهای بهره برداری از جنگل های شمال کشور متوقف شده است

رئیس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری گفت که بیش از ۶۵ درصد قراردادهای مربوط به مجریان طرح های جنگلداری در کشور برای حفاظت از جنگل ها و مراتع متوقف شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، خداکرم جلالی درحاشیه همایش ساختار تشکیلاتی مدیریت محیط زیست و منابع طبیعی ایران در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج، در جمع خبرنگاران افزود: عمده مشکلات زیست محیطی کشور مربوط به کمبود آب شیرین، بیابانزایی و خشکسالی های ممتد است که برای تمام این ها سازمان جنگل ها و مراتع در حوزه وزارت جهاد کشاورزی اقدامات موثری را در دستور کار دارد.
وی اظهار داشت: برای حفاظت از جنگل ها و مراتع بحث توقف بهره برداری از جنگل های شمال را از نیمه دوم سال ۹۵ شروع کردیم و تا کنون بالای ۶۵ درصد از قراردادهای مربوط به مجریان طرح های جنگلداری متوقف شده و تا پایان سال جاری تمام قراردادهای مجریان متوقف می شود و از جنگل های شمال تا زمانی که دولت و مجلس مشخص کنند، بهره برداری نخواهیم داشت.
وی درخصوص آبخیزداری و آبخوانداری نیز گفت: در اجرای این طرح ها که باهدف تعادل اکوسیستم اجرایی شده، عملیات مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیک انجام می دهیم که هم منجر به تقویت سفره های زیرزمینی شده و هم بحث حفظ خاک و بهبود سفره های زیرزمینی را به دنبال دارد.
جلالی به موضوع تامین علوفه برای آبخیزنشینان اشاره کرد و افزود: در این زمینه براساس قانون برنامه باید سالانه ۲ میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود که جزء طرح های اقتصاد مقاومتی هم هست.
وی اجرای طرح های بیابانزدایی را از دیگر اقدامات اجرایی در سازمان جنگل ها برشمرد و ادامه داد: برای بیابانزدایی و کنترل کانون های گرد و غبار درسطح حدود ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی ۱۲ استان کشور از جمله خوزستان عملیات مختلف انجام شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی بیان داشت: همچنین برای اجرای طرح های تعادل دام و مرتع، اقدامات مناسب را در زمینه بهبود وضعیت مراتع ازطریق تشکل های دامداران و بهره برداران ادامه می دهیم و در مساله حفاظت، احیا، توسعه و بهره برداری، مشارکت مردم را به عنوان یک اصل قرار داده ایم.
وی اظهار امیدواری کرد که بتوان در ابعاد مختلف مربوط به بخش منابع طبیعی خدمتی برای مردم و محیط زیست انجام داد و هم اینکه از برکات آن برخوردار شویم.
جلالی در خصوص مدیریت یکپارچه حوزه محیط و منابع طبیعی گفت: برای اینکه بتوانیم به یک محیط زیست مطلوب و پایدار برسیم نیاز است که دستگاه های مختلف هماهنگ باشند و برای هدف زیست محیطی کشور و تحقق اصل ۵۰ قانون اساسی قدم بردارند که این هماهنگی لازمه اصلی است.
وی گفت: سازمان جنگل ها و مراتع یک سازمان حاکمیتی و کاملا اجرایی در زمینه حفظ، احیا، توسعه و بهره برداری از جنگل ها، مراتع و اختلافات ارضی است.
جلالی افزود: اگر بخواهیم بحران آب را حل کنیم باید به مساله منابع طبیعی، آبخیزداری، آبخوانداری و بیابانزدایی بپردازیم و از نزولات آسمانی حداکثر بهره وری را داشته باشیم، اکنون که بیلان منفی سفره های آب زیرزمینی یک تهدید بسیار جدی برای محیط زیست، تمدن و امنیت غذایی کشور است باید از روش های مختلف با مشارکت مردم برای مهار آن استفاده کرد.
وی به طرح ترسیب کربن نیز اشاره و بیان کرد: این طرح با مشارکت برنامه عمران سازمان ملل در ایران مدتی است اجرا می شود و به اعتراف کسانی که از عرصه های اجرای این طرح بازدید کردند یکی از طرح های موفق بوده است.
جلالی با بیان اینکه این طرح در بیش از ۱٫۵ میلیون هکتار از مناطق کشور اجرا می شود، افزود: این مدل را کاملا با فرهنگ و نیازهای کشورمان هماهنگ کردیم و اساس این طرح هم بر مشارکت مردم بوده و با بهره گیری از اندیشه های مردم در زمینه شناخت مشکلات و هم در زمینه حل مشکلات موفق بوده است.
وی گفت: طرح ترسیب کربن یکی از مدل هایی است که با تکیه بر خود مردم و ایجاد صندوق های خرد روستایی توانسته به تحولی چشمگیر در زمینه مسایل مربوط به توسعه روستایی و حفظ منابع طبیعی برسد یعنی با اقداماتی که معیشت و اقتصاد مردم تا حدودی مورد توجه قرار می گیرد و هم منابع طبیعی را مد نظر قرار می دهد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد که این طرح با حداقل هزینه ها اجرا می شود و با این روش ها توانسته ایم حدود ۱۰ درصد نسبت به انجام طرح های عادی هزینه کنیم و نتیجه بگیریم.
وی اضافه کرد: این طرح اکنون در تمام استان های کشور در قالب مدیریت جامع حوضه های آبخیز با مشارکت مردم در حال اجراست.

طراحی سایت توسط فراکارانت