English | شنبه, ۵ خرداد , ۱۴۰۳

۷۸ میلیون رأس دام سبک و سنگین در کشور هویت دار می‌شوند

 

 

 


مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران با اشاره به اجرای طرح هویت دار کردن دام‌ها گفت: در قالب این طرح ۷۸ میلیون رأس دام سبک و سنگین در کشور هویت دار می‌شوند.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، سعید سلطانی سروستانی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس برنامه ششم توسعه اقتصادی کشور طرح هویت دار کردن دام‌ها در سال ۸۸ در قانون نظام جامع دام‌پروری تصویب شد.
وی با اشاره به لزوم اجرای این طرح گفت: واردات بی‌رویه دام و همچنین قاچاق دام از داخل کشور به خارج از کشور مسئولان را بر آن داشت تا هر چه سریع‌تر این طرح را اجرایی کنند.
مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران با بیان این‌که اجرای این طرح از سوی ستاد قاچاق کالا و ارز، نیروی انتظامی، دادستان کشور و وزارت کشور پیگیری می‌شود خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی نیز مجری اجرای این طرح است.
سلطانی با بیان اینکه پنج تشکل و سازمان مسئول اجرای طرح هویت دار کردن دام هستند خاطرنشان کرد: اتحادیه مرکزی سازمان دامپزشکی و صندوق بیمه به‌صورت مستقیم بر اجرای این طرح نظارت دارند.
وی با بیان اینکه در طرح هویت دار کردن دام هر دام دارای یک پلاک ۱۵ رقمی است که مانند کد ملی عمل می‌کند خاطرنشان کرد: این کد مختص به هر دام بوده و تکرار ندارد.
مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران با بیان اینکه واردکردن دام آلوده خسارت‌های سنگینی را به دامداری‌ها وارد می‌کند خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح علاوه بر جلوگیری از ورود دام آلوده به کشور از خسارت سنگین به دامداری‌ها نیز جلوگیری می‌شود.
سلطانی با بیان اینکه ممکن است اجرای این طرح برای دامداران هزینه‌بردار باشد اما عملاً در بلندمدت برای دامدار سودمند است افزود: با اجرای این طرح دولت می‌تواند به‌صورت دقیق‌تری برای ارائه خدمات به دامداران برنامه‌ریزی کند.
وی با بیان اینکه هزینه اجرای این طرح به عهده دامداران است خاطرنشان کرد: نظارت اجرای این طرح از سوی دستگاه‌های متولی مرتبط با دامداری صورت می‌گیرد.
مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور خاطرنشان کرد: در قالب اجرای این طرح ۷۰ میلیون رأس دام سبک و ۸ میلیون رأس دام سنگین هویت دار می‌شوند.
سلطانی با بیان اینکه اجرای این طرح در کشور آغازشده است خاطرنشان کرد: پلاک‌ها آماده ارسال برای تحویل به دامداران است.
وی با بیان اینکه تمام دامداری‌های صنعتی، سنتی و عشایری مشمول اجرای این طرح هستند خاطرنشان کرد: در صورت عدم اجرای این طرح نیروی انتظامی می‌تواند دام را به‌عنوان کالای قاچاق ضبط کند.

طراحی سایت توسط فراکارانت