English | یکشنبه, ۶ خرداد , ۱۴۰۳

۸۰ درصد از سموم مورد نیاز بخش کشاورزی در ایران تولید می شود/برنامه سازمان حفظ نباتات برای مبارزه بیولوژیک با آفات در مزارع و باغات کشور

رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: هم اکنون ۸۰ درصد از سموم مورد نیاز بخش کشاورزی در ایران تولید می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از ایرنا، محمدعلی باغستانی اعلام کرد: هم اکنون ۸۰ درصد از سموم مورد نیاز بخش کشاورزی در ایران تولید می شود و تمام این سموم به همراه سموم وارداتی براساس شاخص های مورد نظر فائو از سوی حفظ نباتات بررسی و اگر سموم تایید شد اجازه مصرف به کشاورزان داده می شود.
وی در خصوص جایگزین کردن طرح بیولوژیک به جای دفع آفات با سموم شیمیایی نیز گفت: در این زمینه ایران گام های بلندی برداشته است و سالانه ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه بیولوژیک با آفات در مزارع و باغات کشور انجام می شود.
به گفته وی، سیاست این سازمان روند کاهش سموم شیمیایی برای محصولات تازه خوری و محصولات گلخانه ای است.
رئیس سازمان حفظ نباتات کشور گفت: امسال طرح مقابله با آفت سن در بیش از ۲ میلیون هکتار از مزارع ایران اجرا شد و این آفت در مزارع کشور کنترل شد.
باغستانی در خصوص احتمال طغیان آفت ملخ در مزارع و کشتزارها نیز گفت: مبارزه با ملخ از وظایف دولت است و در این زمینه امسال نیز این سازمان طرح مبارزه با آفت عمومی ملخ را اجرا کرد.
به گفته وی، سالانه بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار هکتار مبارزه با آفت عمومی ملخ در کشور انجام می شود و هیچ مشکلی برای اراضی کشت در خصوص آفت ملخ ایجاد نشد.
باغستانی یادآور شد: کارشناسان سازمان حفظ نباتات ایران به دلیل بحث صدور گواهی و رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه محصولات کشاورزی در مبادی ورودی و خروجی های کشور حضور دارند، به همین دلیل محصول کشاورزی ایران تاکنون بازگشت نشده است.

طراحی سایت توسط فراکارانت